Apple го проширува бројот на банки што го поддржуваат Apple Pay

јаболко-плати

Неколку месеци не известувавме за пристигнувањето на Apple Pay во нови земји, но тоа не значи дека Apple не работи на проширување на бројот на поддржани банки и субјекти. Уште еднаш, САД беа тие што уживаат експанзија во бројот на компатибилни банки и субјекти, како и Канада што виде како се проширува бројот на банки со додавање на само една нова: Унија на заштеди на заштеда на брегот на капиталот. Во Соединетите држави, бројот на банки и кредитни институции е проширен за 16, главно банки и регионални кредитни институции.

Нови американски банки и кредитни институции компатибилни со Apple Pay

 • Андовер банка
 • Унија на поштенски кредити во Атланта
 • Брег на Сината долина
 • БНИ Мелон
 • Кредитна унија мост
 • Федерална кредитна унија на ЕП
 • Прва федерална кредитна унија во Бристол
 • Прва федерална S&L на Делта
 • Штедилница Нортфилд
 • Државна банка на народите на Plainview
 • Кредитната унија на Riverview
 • РСИ банка
 • ТБА кредитна унија
 • Првиот
 • Федерална кредитна унија на Западен Конектикат
 • Кооперативна банка на Врентам

Apple работи на понуда на повеќе функции со овој начин на плаќање. Во последниот говор можевме да видиме како Apple сака да ја користи оваа платформа за да испраќа пари меѓу нашите пријатели преку апликацијата Messages. Друга функција се нарекува Apple Pay Cash, еден вид паричник што Theе можеме да ги вчитаме преку парите што ги добиваме од нашите пријатели преку Пораки. Сите овие карактеристики треба да дебитираат со објавувањето на финалната верзија на iOS 11.1, која во моментов е во првата бета верзија.

Од нејзиното лансирање во Соединетите држави, Apple Pay се прошири во Канада, Франција, Русија, Швајцарија, Велика Британија, Австралија, Кина, Хонг Конг, Италија, Нов Зеланд, Сингапур, Јапонија, Шпанија, Ирска и Тајван. Се чини дека сè го покажува тоа Германија ќе биде следната земја што ќе ја добие оваа форма на плаќање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Антонио Моралес dijo

  Ова ако ми се допаѓа, супер е удобно да можам да плаќам со iPhone.