Apple затвора повеќе продавници поради пандемија

маски

Оваа недела Apple е привремено затворен седум повеќе продавници во САД и Канада. Лоши вести, без сомнение. И не за Apple, затоа што не е сериозно назадување за нив привремено затворање на некои од нивните Apple Stores, ниту за нас, бидејќи затворањето на продавница во Хјустон не ни е многу важно.

Но, тоа е лоша вест поради нејзината позадина. Тоа што Apple привремено затвора некои од своите продавници во САД повторно значи дека среќниот коронавирус врати се на товарот, кога веќе мислевме дека ја добивме војната, благодарение на вакцините. И тоа е секако лоша вест.

Пред неколку дена коментиравме дека црвеното предупредувачко светло се запалило во САД, Apple се затвори три на нејзините продавници на Apple во Северна Америка и Канада поради среќниот COVID-19. Лоша работа, си помисливме.

И сега затворањето на Apple Stores се протега на повеќе области во САД Оваа недела паднаа уште седум продавници. Без сомнение, многу лоша вест. Кога веќе мислевме дека благодарение на вакцините се добива војната против среќниот коронавирус, се појави варијантата Омикрон и инфекциите повторно пораснаа, и сега, меѓу веќе вакцинираните. Катастрофа.

Оваа нова варијанта веќе претпоставува а 3% на случаи на СОВИД во САД и земајќи го предвид неговото високо ниво на зараза, дури и кај веќе вакцинирани луѓе, се планираат нови мерки за ограничување на различните северноамерикански имоти и на остатокот од светот. Одиме наназад.

Седумте продавници што Apple ги затвори оваа недела се Dadeland во Мајами, Gardens Mall во Палм Бич, Lenox Square во Атланта, Highland Village во Хјустон, Summit Mall во Охајо, Pheasant Lane во Њу Хемпшир и Apple Store во Канада. И тоа сигурно во следните неколку дена тие ќе продолжат да се затвораат повеќе Apple Store. Лошите времиња се вратија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)