Apple избра да ја намали зависноста од MobileDeviceUpdater на Mac

Apple сега избра да ја намали зависноста од MobileDeviceUpdater

Честопати, компанијата издава серија ажурирања за своите уреди. Тие обично се објавуваат за поправки на грешки или за додавање нови функции. Сепак, има моменти кога изненадува со издавање ретки ажурирања. Ова е она што се случи неодамна кога беше објавено посебно ажурирање софтвер за Mac кои работат со macOS Big Sur. „Ажурирање за поддршка на уредот“: „да се обезбеди ажурирање и Враќање соодветно за iOS и iPadOS уреди со Mac ».

Ажурирањето додаде поддршка за неодамна објавените уреди, вклучувајќи ги моделите на iPhone 13, новиот iPad mini и iPad од XNUMX-та генерација. Сепак, ажурирањето беше прво од ваков вид што пристигна преку System Preferences -> Software Update. Обично, кога поврзувате iPhone, iPad или iPod touch на Mac, се појавува дијалог -кутија од апликација наречена Мобилен уред за ажурирањеНа На него пишува „Потребно е ажурирање на софтверот за да се поврзе“ со вашиот iOS уред. Ова обично се случува кога уредот е независно ажуриран со понова верзија на iOS или iPadOS што Mac не ја препознава. Укажувајќи дека преземањето е потребно за компјутерот да комуницира со уредот.

Од изгледот, Apple одлучи да ја намали зависноста од апликацијата MobileDeviceUpdater. Тоа го прави со автоматско испраќање на овие преземања кога се подготвени. преку ажурирање на софтверот. На овој начин, корисниците повеќе не треба да чекаат додека не поврзат уред со iOS за да го добијат она што сега е познато како „Ажурирање за поддршка на уредот“.

Сето ова, потврдено благодарение на Адам Енгст de Забелешки:  „Убаво е да се знае што се случува кога се инсталираат идни ажурирања за поддршка на уредот од Ажурирање софтвер - тие не бараат рестартирање, а корисниците сепак ќе добијат дијалог MobileDeviceUpdate следниот пат кога ќе го поврзат својот уред ако не го инсталирале ажурирањето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.