Apple објавува бета фирмвер за AirPods

AirPods Pro

По завршувањето на главната тема на неделната презентација WWDC 22, Apple ја објави првата бета верзија на целиот свој софтвер оваа година. Засега ништо ново. Новитетот пристигна денес кога компанијата објави бета верзија на фирмверот AirPods. Сега тоа е чудно, иако втор пат го прави тоа.

Чудно затоа што фирмверот за додаток како пар слушалки не треба да биде толку сложен што му треба бета верзија за програмерите да ја тестираат. Можеби има врска со „Прилагодено просторно аудио“, новина што вклучува iOS 16 и тоа веќе може да се тестира во првата бета верзија.

Apple денес ја изненади заедницата на програмери со објавување на некои инструкции за инсталирање на новиот бета фирмвер на AirPods преку неговиот портал за програмери. Наведените упатства објаснуваат дека програмерите треба да ги спарат своите AirPods со iPhone и потоа да користат Xcode 14 бета на Mac за да ја овозможат опцијата „пред-објавување бета фирмвер“ во делот „Тестирање на AirPods“.

Оние од Купертино, исто така, објаснуваат дека AirPods може да потрае до 24 часа да се ажурира откако ќе ја овозможите оваа опција во Xcode. За да инсталирате таков бета-фирмвер на AirPods, iPhone, iPad или Mac со кој е спарен мора да работи со iOS 16, iPadOS 16 или macOS 13 во раните бета верзии.

Исто така, важно е да знаете дека овој бета фирмвер е достапен само за Втора генерација AirPods, На AirPods од XNUMX-та генерација, На AirPods Pro и AirPods Макс. Првата генерација AirPods не го доби ажурирањето, барем засега. Исто така, не е познато какви новости носи ова тест ажурирање.

Тестирање прилагодено просторно аудио

ios16

Можеби оваа нова карактеристика на iOS 16 е виновна за новата бета верзија на фирмверот AirPods.

Она што го знаеме е дека iOS 16 воведува нова функција наречена „Прилагодено просторно аудио» која ја користи TrueDepth камерата на iPhone за да создаде „личен профил“ за просторно аудио, па можеби новиот фирмвер на AirPods бета е поврзан со оваа нова функција.

Минатата година, Apple веќе првпат објави бета фирмвер за AirPods што овозможи просторно аудио за FaceTime и намалување на амбиенталниот шум за корисниците кои работат на iOS 15 бета верзија. Сепак, како и со претходната бета верзија, не постои начин да се „присилат“ AirPods да се вратат на официјален фирмвер.

Така што еднаш ќе се инсталира на AirPods, бета софтверот не може да се отстрани. Таквиот уред ќе продолжи да работи со овој софтвер додека ажурираната верзија на софтверот не биде објавена за сите корисници. Во меѓувреме, автоматски ќе добивате дополнителни ажурирања на бета софтверот. Љубопитни, без сомнение.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.