Apple го издава macOS 11.6 со безбедносни поправки

Пред еден час, Apple изненадувачки објави нова верзија на macOS Биг Сур за сите корисници, 11.6. Ова е ново ажурирање што поправа некои безбедносни дупки.

И велам дека тоа беше изненадување, бидејќи немаше верзија на ова ажурирање во бета верзија. Тоа значи дека единствените измени што се направени на софтверот се за безбедносни цели. Значи нема чекање и мора да ажурираме што е можно поскоро, за секој случај.

Како што Apple продолжува со бета тестирањето на macOS 12 Монтереј, веќе во својата последна фаза пред претстојното лансирање, сега н surprised изненади со ново ажурирање на macOS Big Sur за сите корисници, 11.6.

Овој нов софтвер претходно не беше објавен во бета верзија и носи две важни безбедносни ажурирања. Исто така, има ажурирање за оние што трчаат macOS CatalinaНа Затоа, треба да се ажурираме што е можно поскоро, за секој случај.

Поправа грешка што ја имаше обработи PDF создадени за злонамерни цели и што може да доведе до извршување на произволен код. Apple е свесен за извештајот дека овој проблем можел активно да се искористи. Новото ажурирање го поправа.

Исто така, затвора уште една безбедносна дупка пронајдена деновиве во обработката на некои Веб-содржина создадени за злонамерни цели, и што може да доведе до извршување на произволен код.

MacOS 11.6 (број на градење 20G165) сега е достапен за сите корисници и треба да се појави во System Preferences> Software Update.

Имајќи предвид дека тие се само неколку безбедносни поправкиАко компанијата побрза да го лансира ова ново ажурирање дури и без да го тестира во бета верзија, тоа е затоа што коригира неколку безбедносни недостатоци кои мора да бидат важни. Затоа, не двоумете се да го ажурирате вашиот Mac што е можно поскоро, за секој случај. Вие сте предупредени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.