Apple и Google се здружуваат против коронавирусот со заедничка апликација

Епл и Гугл се здружуваат против коронавирусот

Apple продолжува да се придружува проекти чија цел е борба против коронавирусот. Формата што ја имаат овие типови на компании е помагајќи да се спречи нивното ширење или зараза. Бидејќи Apple ќе се приклучи на Google со намера да се создаде апликација за повеќе платформи што е способна да го предупреди корисникот доколку е во близина на друг со симптоми.

Двата гиганти сакаат да ги здружат сите свои сили избегнувајте зараза меѓу населението, но почитувајќи ја приватноста.

Apple ќе му отвори Bluetooth на Google во какви било апликации за јавно здравје за борба против инфекции

Идејата што двајцата великани на светската технологија сакаат да ја направат е да креирајте апликација тоа е во состојба да го извести својот корисник дека е во близина на друго лице кое однапред предупредило дека има или имало симптоми на болеста создадена од коронавирусот.

Начинот да се направи тоа ќе биде преку блутут на мобилни телефони и со крајна цел и користење на владата и здравствените агенции за намалување на ширењето на вирусот.

Логично, корисниците мора да ја преземат апликацијата и да ги дадат потребните дозволи за да работи правилно. Но, тоа ќе биде прв пат Apple да дозволи Android-уред и Apple-уред комуницираат преку Bluetooth. Но, се разбира, само ако ја имаат истата здравствена апликација.

Епл и Гугл заедничка апликација против коронавирус

Се очекува дека биде во мај кога и двете компании ќе го стартуваат API што ќе ја овозможи оваа компатибилност помеѓу паметните телефони и ќе може да се преземе од продавницата за апликации на секоја компанија.

оваа апликација ќе бидат надополнети со мрежа каде што можете да го видите следењето на инфекциите и сите оние кои сакаат да учествуваат, на овој начин има за цел да достигне што е можно повеќе луѓе.

Ако сте загрижени Приватност што ја нуди оваа апликација, треба да знаете дека и двете компании отворено објавуваат информации за нивната работа за другите да ги разгледаат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Педро В. Рамон Алковер dijo

  Посакувам владите на светот да научат еднаш и засекогаш дека ова е начинот да се решат проблемите на луѓето, на СИТЕ луѓе.
  Почитувањето и соработката за и со другиот, без оглед на полот, бојата, расата или политичката мисла, е од суштинско значење за правилно функционирање на ЧОВЕЧКОСТА како целина ...