Apple го купува стартапот Infinite Music Engine за да создаде вештачка музика

AI Музика

Од своето основање, Apple секогаш присуствуваше и ги слушаше надворешните програмери кои тропаат на вратата на Apple Park за да ги понудат своите идеи и проекти на компанијата. И кога Apple верува дека доставениот софтвер може да се подобри карактеристиките на вашите уреди, го купувате без проблеми, за да го прилагодите на вашиот систем.

Оваа недела тој само направи една од тие аквизиции. Тој остана со стартапот Бесконечен музички мотор. Споменатиот проект е платформа за создавање музика со помош на вештачка интелигенција. А можностите што ги нуди ваквиот софтвер секако се интересни.

Apple го затвори договорот со сопствениците на стартапот Infinite Music Engine и го задржа. Тоа е дигитална платформа способна за создаваат музика. Користи вештачка интелигенција за да создаде песни кои може да ги модифицира во реално време според различни надворешни фактори, како што се амбиенталниот звук или чукањето на срцето на корисникот.

Како што е соопштено Блумберг, AI Music софтверот може да креира песни користејќи алгоритми на вештачка интелигенција. Саундтраките се динамични и можат да се менуваат во реално време врз основа на интеракцијата на корисниците. На пример, песната може да има различно темпо во зависност од бавното или слабото темпо на тренингот.

Дури и самиот стартап тврди дека може да го прилагоди ритамот на песните создадени на Пулс на корисникот. Гледајќи ги овие можности, Apple не се двоумеше да остане на оваа идеја за да ја прилагоди на софтверот на своите уреди во иднина.

AI Music и Apple преговараа за купување веќе неколку недели, чиешто официјално беше објавено овој понеделник. Договорената сума пари не е забележана, но сигурни сме дека креаторите на стартапот мора да бидат исклучително задоволни од направената продажба. Кога на Apple нешто му се допаѓа, обично добро се плаќа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.