Apple го објави macOS 12.2.1 за поправка на проблеми со батеријата на Mac, меѓу другото

. macOS Монтереј

Зборувавме во претходните објави дека Apple е во полн замав да го реши проблемот со празнење на батеријата на Mac бидејќи тие останаа приврзани на Bluetooth. Се очекуваше да се поправи кога ќе излезе macOS 12.3 кој сè уште е во бета верзија. Но, американската компанија го реши проблемот без да ја чека таа верзија. Тој започна macOS 12.2.1 и го поправа тој проблем меѓу другото.

Apple го објави macOS 12.2.1 за сите корисници со некои важни поправки на грешки и безбедност. Особено, вклучува лепенка за проблемот со празнење на батеријата поврзана со Bluetooth за MacBooks. Веројатно веќе имате пристап до ажурирањето ако одите на Системски преференции> Ажурирање на софтвер и таму можете да видите дали е веќе достапен за вашиот Mac.

Apple вели дека macOS 12.2.1 го поправа фрустрирачкиот проблем за трошење на батеријата на Bluetooth со кој се справуваа корисниците на MacBook. Сепак, Apple конкретно го кажува тоа решението е за MacBook со Intel.  Но, реалноста е дека корисниците на M1 и Intel MacBook го имаат проблемот.

macOS 12.2.1, исто така, обезбедува важни безбедносни ажурирања и поправа проблем за Mac базирани на Интел што може да предизвика празнење на батеријата за време на спиењето кога е поврзана со Bluetooth периферни уреди.

И една од најголемите работи што ја поправа оваа нова верзија е голема безбедносен пропуст во WebKit. Обработката на злонамерно креирана веб-содржина може да доведе до произволно извршување на кодот. Apple е свесен за извештајот дека овој проблем можеби бил активно искористен.

Како што гледате оваа нова верзија е важна да го инсталирате на Mac ако го прифати. Поправа неколку важни грешки што треба да се поправат и е најдобрата опција ако не сакате да инсталирате Betas на вашиот сосема нов Mac.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.