Apple го издава macOS Big Sur 11.6.1

Веднаш до издание на macOS Monterey во неговата финална верзија, вчера попладне (шпанско време) момците од Купертино лансираа а ново ажурирање на macOS Bir Sur, ажурирање наменето за сите оние корисници кои моментално не планираат да го ажурираат Монтереј.

Ова ажурирање поправа различни безбедносни проблеми, па ако сè уште не сте ажурирале или планирате да го направите тоа наскоро (од кои било причини), веќе одвојувате време. Ова ново ажурирање, со број 11.6.1, сега е достапно заедно со macOS Monterey преку System Preferences.

Ова ажурирање не доаѓа сам, бидејќи Apple исто така објави a ажурирање за корисниците на macOS Catalina, верзија пред macOS Big Sur и која ги изостави претходните Mac од 2014 година.

Како да преземете macOS Big Sur 11.6.1

Како што коментирав, ова ажурирање е достапно преку Системски параметри. Во рамките на системските параметри, кликнете на Надградба на софтвер.

Првото ажурирање што ќе се прикаже ќе биде macOS Monterey, но ако кликнеме на повеќе информации во делот Други достапни ажурирања, Ќе се прикаже ажурирањето на macOS Big Sur 11.6.1, ажурирање што зафаќа 2.6 GB.

Во истиот дел исто така има ажурирање за macOS Catalina.

Во моментот Apple не ја ажурираше веб-страницата каде што ги известува корисниците за безбедносни вести кои се имплементирани во ажурирањата што ги објавува на сите свои оперативни системи, барем во моментот на објавување на овој напис.

Но, таа ги има сите намени да биде а прилично сериозен безбедносен проблембидејќи нема смисла да се издаде нова верзија на macOS заедно со ажурирање на оперативниот систем што ќе го замени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.