Apple најавува нови 21.5 4 Retina 27K iMac и 5 ″ Retina XNUMXK iMac

Нови мрежни мрежни iMacs

Како што се сомнева, Apple објави денес ажурирање на вашиот iMac, iMac 21.5 ″ мрежница 4K y iMac 27 ″ мрежница 5K, каде што сега iMac 21.5 има a Ретино 4K дисплеј што го заменува 1080p HD дисплеј на претходниот модел. Покрај тоа, Ретино 5K дисплеј сега е достапна во сите 27-инчен iMac, бидејќи „Епл“ ги елиминира 27-инчните неретинални модели што ги имаа на продажба. Сите нови iMac доаѓаат со помоќни процесори y графика, две порти на Тандерболт 2 y нови опции за складирање што ја прават фузијата со високи перформанси на единицата уште подостапна.

21.5 мрежница 4K iMac

Последно, но не и најмалку важно, компанијата Купертино ги обнови тастатурата, глувчето и тастатурата, додатоци со карактеристики на Force Touch, најновата технологија со Bluetooth и многу повеќе.

Од првиот iMac до денес, духот на iMac никогаш не се поколеба при испорачувањето на крајно искуство со работната површина со најновите технологии, прекрасни дисплеи и врвни дизајни, рече Филип Шилер, постар потпретседател на Apple за маркетинг низ целиот свет.

Овие се најимпресивните iMac што сме ги направиле. Со прекрасни нови ретина дисплеи, помоќни процесори и графички прикази, наполнети со нови додатоци на Magic, новиот iMac продолжува да го редефинира крајното искуство во работната површина.

Побрзи процесори

Покрај подобрената технологија на ретиналниот дисплеј, обновениот iMac работи побрзи процесори за уште помазни перформанси од порано. Новиот ретина мрежен дисплеј од 21.5 4K се карактеризира со а XNUMX-та генерација на процесор Intel Core и подобрувања со a Graphics на Intel Iris Pro. 27-инчниот iMac со Retina 5K дисплеј се напојува со процесори од XNUMX-ти генерал Intel Core (најновата платформа „Skylake“) и најновата График на AMD Radeon R9, кои се нудат 3,7 терафлопи на компјутерска моќ.

Двата модели сега имаат пар приклучоци Thunderbolt 2 по дифолт и Wi-Fi 802.11ac со теоретски максимум до 1.3Gbps безжична брзина на пренос на податоци. Дополнително, клиентите можат да го конфигурираат својот Fusion Drive со a Хард диск од 1 ТБ и меморија за флеш од 24 GB, или а 2TB / 3TB HDD со 128 GB меморија за складирање на флеш.

21,5-инчен iMac со ретина 4K дисплеј

Новиот 21,5-инчен iMac со Retina 4K дисплеј има резолуција на екранот од 4.096 × 2.304 пиксели, што резултира во вкупно 9,4 милиони пиксели. Тоа е тоа 4.5 пати повеќе отколку стандардниот екран на 21,5-инчниот iMac. Во споредба со претходната генерација од 21,5 инчи, која имаше 1080p дисплеј со 1.920 × 1.080 пиксели.

Ретина 5K дисплеј на сите 27-инчен iMac

Неговиот постар брат, 27-инчниот iMac, сега се карактеризира со Retina 5K дисплеј на сите модели. Сега има 5.120 × 2.880 пиксели што резултира со импресивен 14,7 милиони пикселида, или седум пати повеќе пиксели отколку HD екран.

iMac 27 "Ретина 5K

Подобри екрани

Овие нови ретино дисплеи имаат уште понапредна технологија од порано, нудејќи а поширок спектар на бои врз основа на P3, што обезбедува простор во боја 25 проценти поголеми. Како резултат, новите iMac имаат повеќе бои на располагање за да им ги дадат на стандардните sRGB дисплеи, што резултира со сликите се поживописни, Со повеќе детали y пореални бои.

Достапност

Како што тој 21,5-инчен iMac со ретина 4K дисплеј и 27-инчен iMac со ретина 5K дисплеј се достапни од денес во Шпанија на Официјална страница на Apple, исто така, во продавниците на мало Apple и овластените дистрибутери на Apple.

El 21,5 iMac инчи е на располагање на 1.279,00 € (Процесор од 1,6 гигахерци)
1 складирање на ТБ), 1.529,00 € (Процесор од 2,8 гигахерци)
1 складирање на ТБ), и 4-инчен iMac со ретина 21,5K дисплеј по цена од 1.729,00 € (Меморија за складирање на процесори од 3,1 GHz). 1-инчниот iMac со Retina 27K дисплеј е достапен во три модели кои се движат од 2.129,00 € , 2.329,00 € y 2.629,00 €.

Секој нов iMac доаѓа стандардно со новиот Магичен глушец 2 и магична тастатура. На Magic Trackpad 2 (149 €) е опционална набавка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Raquel dijo

  Fusion Drive 1TB со само 24 GB блиц?… Пред тоа беше блиц 1TB + 128 GB, премногу лошо Apple! Од некои страни се подобрувате, а од други се влошувате ...

 2.   Xavier dijo

  А јас, кој пред 20 дена купив iMac 21,5 ″ без ретина екран, скапиот модел затоа што добивам многу перформанси и сега изгледам ... без главен или ништо друго

  1.    Исус Арјона Монталво dijo

   Јас би тврдел дека Епл, Хавиер.