Apple нема да прифати ажурирања на апликациите дизајнирани со watchOS 1 SDK од следната година

Во последниве години, Apple редовно ги информираше сите развивачи за потребата од ажурирање на нивните 32-битни апликации, така што тие беа целосно компатибилни со 64-битни процесори, некои процесори што започнаа да се имплементираат во терминалите на Apple од Iphone 5s, ова е првото што го спроведува.

Со доаѓањето на iOS 11, сите оние апликации што не се ажурирани се изоставени, така што тие повеќе не се достапни за сите терминали што се компатибилни со iOS 11. Се чини дека следниот потег на Apple да започне со чистење во App Store влијае на апликациите компатибилни со watchOS 1, првата верзија на оперативниот систем Apple Watch.

На порталот за програмери на Apple, тој ги повикува сите програмери кои ги објавија своите апликации со објавувањето на watchOS 1 to ажурирајте го на watchOS 4 за да биде компатибилен со сите модели на Apple Watch моментално достапна за продажба од Apple, вклучително и Apple Watch Series 3. Со ажурирање на апликациите во watchOS 4, програмерите ќе ги искористат сите предности на флуидноста и перформансите што се додадени на платформата во најновите верзии што Apple ги објави на пазарот покрај тоа што го зголеми ограничувањето на апликацијата од 50 на 75 MB.

Apple ќе продолжи да прифаќа ажурирања на овие типови апликации до следниот 1 април 2018 година, Денот на будалите во април во Америка. Од 2 април, Apple повеќе нема да прифаќа апликации што сакаат да се ажурираат или што се создадени со watchOS 1 SDK. Ажурирањето мора да се изврши со watchOS 2 SDK или подоцна. Ако станува збор за нова апликација, таа мора да е развиена од watchOS 4 SDK или подоцна.

Apple во моментов развива watchOS 4.2 која е во третата бета фаза, а чија финална верзија е предвидено да излезе пред крајот на оваа година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.