Apple нуди бесплатни програмски сесии за време на Неделата на кодот на ЕУ

Apple ќе одржи бесплатни часови по програмирање

Apple ќе понуди стотици бесплатни курсеви за програмирање за сите возрасти. Оваа иницијатива одговара на одбележувањето на Недела на кодот на ЕУ, во која Европската комисија сака да го охрабри програмирањето и да ја покаже својата важност во нашите животи.

Недела на кодот на ЕУ Willе започне денес, 7 октомври и ќе заврши на 22 октомври. Активностите се насочени кон корисници од сите возрасти. И тие ќе се одржат во сите продавници на „Епл“ во Европа. Вкупно, „Епл“ преку соопштение за јавноста коментира дека сака да пренесе до 6.000 курсеви низ цела Европа.

Научете како да го програмирате Swift Apple бесплатно

Свифт, програмскиот јазик на Apple за програмирање на Mac, iOS, watchOS и tvOS, ќе биде центарот на сите курсеви. Според зборовите на самиот Тим ​​Кук: „Ние веруваме дека програмирањето е јазик на иднината и дека секој треба да има можност да го научи тоа“. Меѓу сесиите кои се надеваат дека ќе имаат поголема популарност кај присутните ќе бидат: „Започнете со програмирање“, „Репродукција на време: Лавиринтот на Сферо“ или „Програмирање на роботи со Свифт игралишта“.

Слично на тоа, Apple веќе има различни електронски книги во својата iBooks Store, бесплатен пристап за сите свои корисници и тоа се фокусирани на наставници и самоуки. Од друга страна, друг од начините на кои Епл треба да предава програмирање во Свифт е апликација за iPad што собира повеќе од 1 милион преземања. Е за Брзи играчки групи.

Конечно, и за да ги охрабрат идните развивачи на апликации за нивната платформа, оние од Купертино посочија дека во Европа има повеќе од 1,36 работни места фокусирани на компјутери. И тоа со текот на годините, откако App Store ги отвори вратите, плати повеќе од 18.000 XNUMX милиони евра на програмери кои работеле на нејзината платформа. Доколку сте заинтересирани да посетувате некој од овие курсеви, само треба да ја посетите оваа врска.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.