Apple е обвинет за откривање на тајни софтвер на Qualcomm на конкурентите

Судење на Qualcomm

Ново поглавје на тешката битка што овие два гиганти ја одржуваат со месеци. Qualcomm ги засилува тужбите против компанијата од Купертино, наведувајќи дека Apple ги открил софтверските тајни што ги чувале меѓу нив на трети страни од натпреварот, како на пр Интел.

На овој начин, тојОбвинувањата упатени до „Епл“ се кршење на договорот и нелојална конкуренцијаМногу сериозни злосторства кои, доколку бидат потврдени, би ја довеле компанијата јаболко во сериозни проблеми.

Новата тужба поднесена од засегнатата компанија е поднесена на 1 ноември во Сан Диего, Калифорнија. Во неа, изложено е дека Apple еднострано го вклучува договорот во врска со софтверот задолжен за обезбедување на WiFi и LTE конекција на чиповите што се доставуваат до конкурентските компании, како што е Intel, меѓу другите.

Qualcomm.jpg

Ова поглавје е многубројно по неколку доаѓања и одења меѓу двете компании, кои во моментов се во различни правни битки. Повреда на договорот потпишан помеѓу компании кои припаѓаат на истиот сектор, ќе доведе до кривично дело нелојална конкуренција, еден од најсериозните правни проблеми со кои може да се соочи Apple.

За момент, ni Интел ниту која било друга компанија вклучена во овие обвинувања не се изјасниле, надвор од информациите откриени од Блумберг.

Сè уште не го знаеме обемот или вистинитоста на овие информации, но она што е јасно е дека односот помеѓу овие два технолошки гиганти е далеку од подобрување. Соодветните тужби и пресудите што произлегуваат од нив ќе одземат време И, единственото нешто за што во овој момент ни е јасно е дека ќе продолжиме да читаме вести за конфронтацијата помеѓу двете компании.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.