Apple официјално го лансираше macOS Ventura

Вентура

macOS Ventura тоа е веќе реалност. За едвај половина час, сите корисници со компатибилен Mac можат да ги ажурираат своите компјутери на тринаесеттата верзија на софтверот Mac: macOS Ventura.

Нова верзија која ни беше претставена во јуни на WWDC Годишен Apple, а по неколку месеци тестирање и многу бета верзии тестирани од официјалните програмери на Apple, конечно е објавен за сите корисници кои имаат Mac компатибилен со новата верзија на macOS.

Од седум часот По шпанско време, сега е можно да се ажурира кој било компатибилен Mac со најновата верзија (тринаесеттата) на macOS: macOS Ventura. Ајде да одиме по делови.

Прво ќе објасниме што се тоа „компатибилни Macs„. Во основа, сите оние што ги лансираше Apple од 2017 година. Односно, iMacs од 2017 година наваму, iMac Pro, MacBook Air од 2018 година и подоцна, MacBook Pro од 2017 година наваму, Mac Pro од 2019 година и подоцна, и Mac mini од 2018 наваму исто така.

Ако вашиот Mac е на списокот, можете бесплатно да го преземете ажурирањето на macOS Ventura користејќи го делот Ажурирање на софтвер во рамките на System Preferences, или ако сакате, исто така е достапен преку Mac App Store.

визуелен организатор

Една од главните новитети на macOS Ventura е новата визуелен организатор. Тоа е сосема нов начин да се фокусирате на задача додека имате отворени други апликации. е функција дизајнирана да ја донесе вашата главна апликација на предната страна и на работната површина и да ги стави другите апликации на страна за брз пристап кога ви требаат.

Комора за континуитет

камера за континуитет

Уште една голема новина на macOS Ventura. Apple е свесен за лошиот квалитет на вградените веб камери во Mac и го реши „на свој начин“. Сега можете користете го вашиот iPhone како веб камера. iPhone може да се постави на врвот на вашиот Mac користејќи посебен држач и тој е дизајниран да се поврзува автоматски. Приказот на работната површина од горе надолу користи приказ со ултра широк агол за да ја покаже вашата работна површина доколку е потребно, плус поддршка за Централно кадрирање и студио светло.

Handoff на FaceTime

Handoff дојде на FaceTime на Mac, овозможувајќи ви да одговарате на повици на Mac и беспрекорно да ги пренесувате на iPhone или обратно. Апликацијата Messages има нови копчиња за поништување и уредување за да се поправат грешките или да се врати неодамна испратената iMessage, а има и опција за означување на пораките како непрочитани. Отсега, случајно избришаните пораки може да се повратат.

Нови функции во пошта

Апликацијата пошта доби нови функции во macOS Ventura. Една од нив е обновената функција за пребарување, порелевантна и попрецизна од кога било. Кога ќе кликнете на пребарување и ќе почнете да пишувате, ќе видите е-пораки, контакти, документи, фотографии и многу повеќе. Испраќањето на е-пошта може да се закаже, а ако испратите по грешка, испраќањето може да го вратите до 30 секунди по испраќањето.

Системски поставки

подесувања

Mac веќе ги нема традиционалните System Preferences, и конечно има a Системски поставки, многу сличен на оној што го наоѓаме на iPhone или iPad. Со своите делови и менија многу слични на оние што постојат во iOS 16 и iPadOS 16.

Обновен сафари

Safari, исто така, доби некои нови функции со macOS Ventura. Apple планира да го направи Safari побезбеден преку Кориснички клучеви, акредитив од следната генерација што ќе ја замени типичната лозинка. Копчињата за пристап ќе останат на уредот и никогаш нема да бидат на веб-сервер, што ги прави многу побезбедни од лозинките. Корисничките клучеви се полесни за користење, со потврдени најавувања преку Touch ID или Face ID, плус тие се синхронизираат помеѓу уредите преку iCloud Keychain и може да се користат на уреди кои не се на Apple со iCloud Keychain. Автентикација на iPhone.

Фото библиотека

Со macOS Ventura имате нов библиотека со слики iCloud Sharing што овозможува до шест членови на семејството да споделуваат фото библиотека одвоена од нивните лични библиотеки, за да можете полесно да уживате во семејните фотографии. Апликацијата „Фотографии“ нуди паметни предлози за споделување релевантни моменти со фотографии во кои учествувале членовите на семејството, а секој корисник на споделената фото библиотека може да додава, уредува, брише или омилени фотографии и видеа што биле претходно споделени.

Ова се само дел од новите функции што ги нуди macOS Ventura. Значи, ако имате компатибилен Mac, можете да го ажурирате што е можно поскоро. Па, порано можеби не. Во моментов, серверите на Apple се силно натоварени со преземања, а најдоброто нешто што треба да се направи е почекај еден час, пред да започнете со вашето. Така ќе оди многу побрзо.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.