Apple официјално го издава OS X Yosemite 10.10.5

ос-јосемит

Apple штотуку објави ново ажурирање за OS X Yosemite, овој пат станува збор за верзија 10.10.5 и може да се преземе директно од продавницата за апликации Mac. По три бета верзии на оваа верзија, официјалната верзија за сите пристигнува денес. Оваа нова верзија, меѓу другото, ја подобрува стабилноста, компатибилноста и безбедноста на нашиот Mac и решава некои проблеми со компатибилноста што ги детализираме по скокот.

Подобрувањата што се спроведени, покрај оние споменати погоре, се:

  • Ја подобрува компатибилноста со одредени сервери за е-пошта кога користите апликација за пошта
  • Поправа проблем со апликацијата Фотографии што не дозволуваше увоз на видеа од камерите GoPro
  • Поправа проблем со QuickTime плеерот и спречува да играат датотеки на Windows Media

Последната бета верзија на оваа верзија беше лансирана на 6 август и 7 дена подоцна веќе ја имаме конечната верзија. Во моментов не се осмелувам да кажам дека тоа ќе биде последната верзија на OS X Yosemite, но можно е ако сè работи како што треба, Apple ќе се држи до него до лансирањето на OS X El Capitan. За да имаме пристап до новата верзија, треба само да пристапиме до Mac App Store> Новости од самата апликација или од менито на > Продавница за апликации.

Како и секогаш, од Јас сум од Mac препорачуваме да го инсталирате ажурирањето што е можно побрзо, како што советува самиот Apple и запомнете дека оваа инсталација бара рестартирање на нашиот Mac


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.