Apple патентира лента за Apple Watch што се „само-прилагодува“ на зглобот

Паметен ремен на Apple Watch

Најновото изненадување што Apple го подготви за нас има врска со неговиот паметен часовник. Но, не зборуваме за нови функции, но еден од неговите делови би станал попаметен. Станува збор за прилагодливи ленти што корисникот во моментов може да ги разменува по желба.

Сега, во Канцеларијата за патенти и трговски марки на САД, најдена е најновата идеја на Купертино. Како што е собрано AppleInsider, е околу лента за само-прилагодување; односно лента што имала својство да може да се затегне или олабави во зависност од дијаметарот на секој зглоб.

Патент и саморегулирачки ремен на Apple Watch

Според документите што го придружуваат патентот, „Епл“ вели дека сегашните методи за производство на ленти не им олеснуваат на овие елементи добро да се вклопат за секој корисник со оглед на големите количини на дијаметри што можат да бидат. Исто така, се прецизира дека лошото вклопување на Apple Watch на рачниот зглоб може да кулминира со погрешно читање на сензорите del погоден за носене од Apple. Покрај тоа, ова може да се влоши кога корисникот практикува спорт, потење и часовникот постепено може да се олабави.

Овие елементи беа оние што го натераа Apple да патентира ваков изум за својот паметен часовник. Различни методи се наведени во патентот за да се постигне ова прилагодување на милиметарот. Меѓу нив, се дискутира за решенија како што се растегливи делови во ремените; интегрирајте мемориски кабел во ременот. Или, направете делови од шасијата на Apple Watch што се протегаат. Со ова последно решение, се вели дека дел од кутијата „Епл“ би се движел околу кожата на корисникот и би постигнал темелен зафат.

исто така, намерата е лентата да има меморија и препознавање на корисникот преку биометриски сензори вграден и откако Apple Watch е поставен на кожата, тој е целосно прилагоден на неговиот сопственик. Сега, не заборавајте дека Епл мисли на сè и дека би имало обичај метод за прилагодување преку екранот на погоден за носене. За момент, сè е собрано документ и не знаеме дали ќе биде објавен во блиска иднина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.