Apple Podcasts не е толку добар како што сака компанијата да веруваме

Подкаст

Дали знаевте дека Apple има своја апликација за слушање подкаст?. Веројатно сте го знаеле тоа и веројатно доколку сте еден од оние кои слушаат ваков тип на аурална забава, не користете ја апликацијата Apple. Прегледите за тоа отсекогаш биле прилично ниски. До тој степен што компанијата мораше да го обнови и да направи подобрувања, но сепак корисниците немаат добри мислења за него. Сепак, за помалку од еден месец се чини дека критиките се сменија, но не погрешно, апликацијата не е подобрена.

Кога преземате апликација од App Store, можете да ја оцените, добивајќи до пет ѕвездички (од една) и оставајќи коментар. Ова им помага на програмерите да ја подобрат самата апликација или укажува дека се на вистинскиот пат. Но, корисно е и за корисниците кои бараат слични апликации и се водат од мислењата на другите. Апликацијата Podcasts на Apple имаше 1.8 ѕвезди. Воопшто не е добро. Сепак, помалку од еден месец доби оцена од 4.6 ѕвезди. Но, тоа не е се, Од околу 1000 прегледи стана повеќе од 18.000. Зошто?

Причината очигледно е затоа што кога корисникот слуша подкасти преку оваа апликација, добива предупредување да го оцени она што го слушнал. Очигледно, тие се скоро секогаш позитивни гласови бидејќи корисникот е тој што избрал што да слуша. Ако ми се допаѓа Queen и изберам Queen, добро ќе го ценам тоа што го слушнав, бидејќи истото се случува. Овие проценки се чини дека се прикажани во проценките на апликацијата. Значи, може да биде дека ненамерно или доброволно, не се знае, американската компанија ги надува вреднувањата на апликација која остава многу да се посакува.

Се чини дека тоа не се случува кога користите други апликации за слушање на подкасти. Сè е многу чудно, нели? 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)