Apple препорачува враќање на вашиот iPhone и Apple Watch доколку забележите проблеми со батеријата или GPS

Враќање на Apple Watch

Колку што Apple се обидува «Полски»Вашите фирмвери за да избегнете откажување по ажурирање на уредот, постојат работи што не можете да ги избегнете. Ние често инсталираме и бришеме апликации од трети страни, а нашиот уред постојано испраќа и прима количини на податоци, а некои од нив се зачувуваат непотребно. Значи, еднаш во некое време, чистењето под креветот и под килимот е добро.

И, совршено време да го направите тоа е врати вашиот уред еднаш годишно, со секоја нова верзија на iOS. И, тоа е она што сега Епл ви препорачува да го сторите ако сте забележале проблеми со празнење на батеријата или GPS на вашиот iPhone и Apple Watch.

Ми се случи со мојот iPhone. По ажурирањето на iOS 14, забележав голема потрошувачка на батерија. Пред да го вратам, се обидов да го поправам со тоа што ќе направам типични проверки за проверка на батеријата, локациите во позадина итн. и ништо. На крај, го обновив уредот, Повторно ги инсталирав апликациите и проблемот беше решен.

И се чини дека има уште еден проблем со GPS-от на Apple Watch откако го ажурираа на watchOS 7. Многу корисници се жалат дека започнуваат обука и кога ќе заврши, Apple Watch не е регистриран преземената рута.

Епл само што започна А. документ за поддршка каде што објаснува дека препорачува врати вашиот Apple Watch и вашиот iPhone доколку откриете дека ви недостасуваат рути за обука на GPS или здравствени податоци или забележите голема потрошувачка на батерија, по ажурирањето на iOS 14 и watchOS 7.

Вратете ако забележите некој од овие симптоми

Apple во овој документ објаснува дека корисниците може да забележат следни проблеми по ажурирање на iOS 14 и watchOS 7:

 • Мапите на рутите за обука недостасуваат во апликацијата GPS Fitness за iPhone, од Apple Watch.
 • Активноста, срцевиот ритам или другите апликации поврзани со статусот не можат да започнат или да поставуваат податоци од вашиот iPhone на Apple Watch.
 • Апликацијата Фитнес или здравствената апликација не можат да стартуваат или вчитуваат податоци на вашиот iPhone.
 • Апликацијата за здравство или апликацијата Фитнес известува за неточна количина складирање на податоци на вашиот iPhone.
 • Апликацијата Активност известува за неточна количина складирање на податоци на Apple Watch.
 • Податоците за нивото на амбиентниот звук или податоците за аудио ниво на слушалките од Apple Watch недостасуваат во здравствената апликација на iPhone.
 • Зголемено празнење на батеријата на iPhone или Apple Watch.

Ако забележите некој од овие симптоми, Apple предлага да се спари Apple Watch, правејќи резервна копија и на iPhone и на Apple Watch, избрише двата уреди и вратете се од резервна копија. Apple ги обезбедува чекорите за извршување на овие задачи на својата страница за поддршка објавена вчера.

Нашиот колега Луис Падиillaа препорачува да се направи а чиста реставрација на вашиот iPhone по ажурирање на iOS 14. Во следното Видео ви покажува како да го направите тоа на едноставен и безбеден начин. Вреди да се изгуби малку време и да се направи враќање од нула. И јас го кажувам тоа од моето искуство.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.