Apple останува загрижен за COVID-19

Епл Парк

Apple планираше дека следниот февруари вработените кои работат на далечина дома тие ќе се вратат на нивните соодветни работни места во канцелариите на компанијата. Па, вчера овие работници добија вест дека засега продолжуваат со работа од дома.

И, исто така, Apple исто така започна затвори повторно некои од нејзините продавници на Apple во Северна Америка. Две лоши вести кои укажуваат дека COVID-19 е далеку од надмината во САД или остатокот од планетата. Дефинитивно две лоши вести, за тоа што значи.

Минатиот ноември, вработените на Apple кои работеа на далечина од дома поради среќната пандемија COVID-19, добија писмо од компанијата во кое ги советуваа дека ќе почнат да се враќаат на нивните работни места лице в лице од 1 за февруари на 2022.

Тоа секако беше добра вест. Тоа значеше дека малку по малку се враќа во нормала и дека среќниот вирус е веќе контролиран и надминат, главно поради масовната вакцинација на населението.

Па, вчера овие вработени повторно добија уште едно писмо. „Таму што реков кажувам, велам Диего“ би можело да биде насловот на истиот, бидејќи во него компанијата објаснува дека поради зголемувањето на инфекциите и појавата на варијантата Омикрон на СОВИД-19, тие ќе продолжат да работат од своите домови до понатамошно известување.

И на оваа лоша вест што го поврзува Apple со пандемијата, мора да додадеме уште една. Компанијата е привремено затворена оваа недела три од нејзините продавници во САД и Канада поради зголемувањето на инфекциите во областа. Тоа се продавниците на Apple во Мајами, Мериленд и Отава.

Новата варијанта на Omicron сега претставува 3% од случаите на СОВИД-19 во Соединетите држави, што несомнено подигнува нови стратегии за да се избегне зараза и во Apple и во други големи компании, кои веќе се чинеше дека се надминати пред неколку години. . Реков, две лоши вести, за тоа што значи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)