Епл го купи Емотиент, стартување со вештачка интелигенција

вештачко-интелигенција-јаболко

Apple не е странец за малите бизниси со голем потенцијал, и според извештаите од CNB, компанијата со седиште во Купертино повторно направи малку необична аквизиција. Според а чуруликам испратен од CNBC (го поставивме твитот откако го прочитавме), и уште еден извештај објавен од „The Wall Street Journal“, Apple ја купи компанијата наречена Емоционален. Тоа е почеток на вештачка интелигенција, што е способен да чита емоции на лицето на личност преку анализа на израз на лице.

Емоционална аналитика во акција од Емотиент натаму Vimeo.

Технологијата на Emotient е користена од некои рекламни веќе некое време. Емоционален би ја користела својата технологија за да посочи преку емотивни реакции, ако реакцијата на рекламата е позитивна или негативна кон гледачот, во врз основа на тоа како гледачите реагирале на истиот оглас.

Како дел од одделите за пропаганда на „Епл“, при стекнување компанија, обично се потврдува дека ја купила наведената компанија, со која портпарол го известил „Волстрит журнал“ дека го стекнал Емотиент со речениот комуникатор:

„Епл“ од време на време купува помали компании за технологија, а ние генерално не ги даваме обврските и плановите што ги имаме со таа набавка.

Што се однесува до тоа што Apple планира да стори со Emotient и нејзината технологија или колку се потрошени за нејзино купување, засега не е познато. Сепак, ова е втора компанија што Apple неодамна ја купи со фокус на препознавање на лице. Во ноември како што ви кажавме во ова artículo, Apple потврди дека се стекнал Фасцифт, компанија што користи технологија за да фати изрази на лицето користејќи 3D технологија во реално време.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.