Apple ја ажурира својата политика на HealthKit за програмерите

Програмерите што сакаат да создадат апликации за Apple, поврзани со здравјето, треба да бидат будни, затоа што американската компанија има Ажурирана политика за употреба на HealthKit. Во моментов, проблемите во врска со приватноста, употребата на податоците и употребата на иконата на апликацијата се променија.

Нови услови за употреба во Apple HealthKit на кои програмерите мора да се придржуваат.

Веќе знаеме дека кога развивачите создаваат апликација и ја поставуваат на App Store, американската компанија има низа барања, во некои случаи, многу строги, за да не се елиминира од пазарот. Тоа се случува со сите апликации, но особено со оние наменети да го контролираат здравјето на корисниците.

Јаболко ги смени термините HealthKit за програмери кои ги ажурираат и бараат од програмерите да ажурираат ако сакаат нивните апликации да продолжат да се појавуваат на пазарот.

Новите упатства може да се најдат во целост на веб-страницата што ја има Apple за овие цели. Но, сумирајќи ги и истакнувајќи ги најважните промени, ги наоѓаме следните следниве новости:

Сега програмерите мора да обезбедат конзистентна политика за приватност; побарајте пристап до податоците за одржување, само кога е потребно; пропорционално пораки за опис со барање дозвола за пристап до податоците за одржување.

исто така, ќе може да ја користи иконата HealthKit да ги промовираат нивните апликации (и начинот на кој тие го промовираат Apple) и политиката за тоа како и кога треба да се користи иконата е исто така одредена од компанијата. На пример, ако сакате да го користите името на Јаболко здравје треба да биде во близина на иконата и не може да се користи како копче.

Промени доаѓаат во здравствени апликации од трети страни, ќе видиме на краток рок, како влијае на трети компании овие промени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.