Apple ја објавува втората бета верзија на macOS Monterey 12.4 за програмери

Монтереј 12.4

Машината на Apple никогаш не запира. Понекогаш може да оди побавно, а други пати побрзо, но сигурно секогаш ќе работи и ќе ја осигурува безбедноста и удобноста на своите корисници.

Денеска е бета ден, а од Купертино објавија нови верзии за развивачите на софтвер на сите уреди на кои е испечатено каснато јаболко, вклучително и Mac. штотуку лансиран macOS Монтереј 12.4 бета 2 за програмерите.

Денес е бета ден во Купертино, а по објавувањето на првиот macOS 12.4 бета за програмери и јавни тестери пред само две недели, пред само неколку минути овие програмери може да започнат со тестирање на втората бета верзија на macOS Monterey 12.4.

macOS 12.4 бета 2 сега е достапен преку системот за ажурирање OTA за програмери кои веќе ја тестираат првата бета верзија од таа верзија, како и достапна на веб-страницата за програмери на Apple. Верзијата доаѓа со бројот на изгради 21F5058e.

Првата бета верзија на macOS 12.4 немаше некои забележителни нови функции, но Apple вклучи предупредување дека функционалноста на Универзалната контрола ќе бара Mac да биде на најновата бета верзија ако iPad на кој се поврзува работи со iPadOS 15.5.

Иако Контрола на Универзална првпат беше официјално објавен со macOS Monterey верзијата 12.3, сè уште е во бета верзија од Apple. Подобрувањата во верзијата 12.4 главно се фокусирани на таа нова функција за Универзална контрола.

Оттука ние секогаш го советуваме истото. Можеби ќе можете да добиете програмерска сметка или паралелно да ја преземете бета верзијата. Не го инсталирајте на Mac што секојдневно го користите за работа или учење. Бета верзија, иако тие обично се многу стабилни, може да има грешки, и да предизвикаат паѓање на Mac, при што ќе ги изгубите сите ваши податоци. Програмерите ги инсталираат на компјутерите подготвени за тоа, што не е ваш случај. Бидете трпеливи и почекајте ја конечната верзија за сите корисници.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.