Apple ја објавува втората бета верзија на macOS Ventura 13.2

Вентура

Денес е бета ден во Купертино. Пред нешто повеќе од еден час, некој во Apple Park притисна копче, а нов софтвер е пуштен во бета верзија за повеќето уреди на Apple, а меѓу нив, втората бета верзија на MacOS Ventura 13.2.

Така, развивачите на апликации за различни уреди на Apple веќе имаат работа да ги тестираат нивните тековни проекти во овие бета-верзии. И конкретно онаа на Mac, обезбедувајќи неколку интересни вести.

Четири недели по објавувањето на првата бета верзија на MacOS Ventura 13.2 за програмери, Apple ја објави втората верзија од него. Нова бета верзија што е веќе достапни да се инсталира на Mac наменети за такви тестови.

Како и секогаш, програмерите овластени од Apple сега можат да ги ажурираат своите Mac компјутери на оваа втора бета верзија на Mac OS Ventura 13.2. како и обично, со внесување на веб-локацијата на Центарот за програмери на Apple со вашата овластена сметка за програмери.

macOS Ventura 13.2 има значителна иновација во споредба со тековната верзија што сите корисници ја имаат инсталирано на нашите Mac компјутери компатибилни со MacOS Ventura. Тој е држач за безбедносните клучеви за Apple ID, дозволувајќи им на своите корисници да го потврдат својот идентитет со физички хардвер наместо со код на дигитален уред.

на безбедносни клучеви Тие нудат зголемена заштита за вашиот Apple ID, заменувајќи ги тековните кодови за потврда што се појавуваат на секундарниот уред кога се најавувате на нов уред, се најавувате на iCloud, купувате во Apple Store и многу повеќе.

Значи, останува уште помалку додека не завршат тестовите на MacOS Ventura 13.2 во неговата бета фаза и Apple не ја објави конечната верзија. На овој начин, сите корисници можат да ги ажурираат нашите компатибилни Mac и да се прилагодат на новиот систем за безбедносни клучеви.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.