Apple ја заменува батеријата во некои MacBook Pro од средината на 2012 година и почетокот на 2013 година

Ако имате 15 инчен MacBook Pro и овој Mac датира од средината на 2012 година / почетокот на 2013 година, вашиот компјутер може да биде на списокот на Apple за замена на батеријата. Се разбира, ќе мора да почекате околу еден месец. Ова барем се случува во САД, Велика Британија, Канада и Австралија, каде Apple ве прашува еден месец за да пронајдете замена за батеријата и ако можете да го чекате овој период, заменете ја без никаков трошок. Оваа опција им е позната на вработените во Apple, кои мораат да ја предложат оваа поправка без никаков трошок.

На оваа иста страница, коментиравме дека „Епл“ спроведуваше слична акција помеѓу 2 март и 25 јули оваа година. По тој повод, некои корисници се уверија, бидејќи немаа резервен дел близу до батеријата, во разумно време Apple предложи да го замени компјутерот со MacBook Pro 2016 со Touch Bar. Многумина од вас го направија тестот во шпанската продавница Епл, но во повеќето случаи тие ја имаа потребната компонента и не се случи замена на опремата. Ви благодариме во секој случај, за споделувањето на вашето искуство со нас.

Во оваа прилика, Apple започна а нова кампања од минатиот 25 август, барем во САД Вашата намера е да продолжите да ги заменувате батериите во горенаведената опрема. Начин да проверите дали на вашата опрема и е потребна оваа замена е да ги пронајдете следниве информации:

 1. Кликнете на јаболкото јаболко.
 2. Изберете: За овој Mac.
 3. Извештај за системот.
 4. Енергија (во рамките на хардверот)
 5. Информации за статусот.
 6. Состојба: мора да се стави: Сервисна батерија или Сервисна батерија.

Ако не можете да чекате замена или сакате да ја смените батеријата, бидејќи вашиот модел не е засегнат, Apple ви нуди брза услуга. Замената на батеријата е помеѓу 200 и 290 долари, според изворите консултирани во различни земји.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Рикардо Мантеро dijo

  Го имам токму тој проблем на почетокот од 2013 година. Која е постапката што треба да ја следам од Шпанија? Дали има страница за да се пријави тоа?

  Благодарам

 2.   Рикардо Мантеро dijo

  Па, само разговарав со техничката поддршка на Apple и тие ми велат дека да, батеријата ми е оштетена, но дека немаат во сила никаква програма за замена за мојот случај. Лоша среќа. Ајде да видиме дали станува збор за Шпанија подоцна.