Apple ја објави првата бета верзија на macOS 12.3 со функција за универзална контрола

Контрола на Универзална

24 часа по лансирањето MacOS 12.2, компанијата од Купертино го лансираше macOS 12.3 прва бета верзија, нова бета верзија која моментално е достапна само за заедницата на програмери, но која вклучува многу важна новина: функцијата Универзална контрола.

Заедно со оваа бета верзија, го објави и lПрвата бета верзија на iOS 15.4 за iOS и iPad, каде што наоѓаме и поддршка за оваа нова функционалност. Ако сакате да ја испробате функцијата Универзална контрола, дури и ако е во бета верзија, ќе треба да ги ажурирате и вашиот Mac и iPad на овие нови бета-верзии.

Да потсетиме дека Универзалната контрола е една од функциите што Apple ја претстави во воведниот говор во 2021 година како една од главните новитети на macOS Monterey, меѓутоа, компанијата од Купертино се чини дека има различни проблеми во можноста да ги имплементира од Двапати го одложи своето лансирање.

Според веб-страницата на Монтереј, оваа функција ќе биде објавена некаде во пролетта оваа година, така што, До 21 март, конечната верзија на macOS 12.3 и iOS 15.4 не треба да биде објавена.

Функцијата Универзална контрола дозволува контролирајте и Mac и iPad со истото глувче и тастатура, што е многу интересна функција за оние луѓе кои имаат многу тесен простор на масата.

Друга новина што ја наоѓаме во оваа нова верзија на macOS е ScreenCaptureKit API. Овој нов API додава поддршка за снимање на екран со високи перформанси за апликации дизајнирани за macOS.

Како што Apple ја опишува оваа функција, овој API е дизајниран да обезбеди ситно-грануларна контрола над изберете каков тип на содржина сакаме да снимаме од апликација, како што се апликациите за видео повици.

Во отсуство на оваа функционалност, апликациите за видео повици мораа да ја додадат оваа функција во нивната апликација за да можат споделете само дел од екранот за време на видео повици.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.