Apple ја објавува шестата бета верзија на macOS Ventura за програмери

macOS-Ventura

Не помина долго време пред да биде лансиран на пазарот и сите корисници ќе можат да уживаат во новиот оперативен систем за Mac. Во моментов сме во шестата верзија на овие тестови што треба да бидат лансирани и достапна само за програмерите кои претходно се регистрирале за истата програма што ја има Apple. А шеста бета фаза што во моментов, особено не придонесува ништо ново.

Apple ја лансираше шестата бета верзија на macOS Ventura или macOS 13, кој ќе биде следниот оперативен систем што ќе го монтираат Macs. Првично се очекуваше да биде лансиран на истиот настан како и iPhone, но се чини дека нема да биде . Мек компјутерите ќе имаат посебно место во октомври. Така, се чини дека има уште неколку изданија на Betas додека финалната верзија не биде објавена и подготвена за целата публика.

Програмерите кои се регистрирани во програмата што ја има Apple за оваа намена, ќе можат да преземаат од овозможената страница, новата верзија на бета со која ќе можат да ги приспособат своите апликации и да ги ставаат во склад со оперативниот систем.

Оваа шеста бета верзија се појавува две недели по претходното издание, просечно време кое Apple обично го исполнува. Ако се земе предвид дека настанот на кој ќе биде претставен macOS Ventura ќе биде во октомври, сè уште имаме барем уште две верзии пред да може да се зборува за речиси дефинитивни верзии.

Да потсетиме дека macOS Ventura ќе донесе важни нови функции на Mac компјутерите, како на пр Менаџер на сцена или можноста за користете iPhone како веб камера. Можеби сте подготвени да ги испробате овие функции, но препорачливо е да не инсталирате бета верзии ако не знаете каде одите, а уште помалку ако тоа ќе го направите на главните машини. Тоа може да го загрози вашиот Mac и работите нема да ги скршат компјутерите.

Во оваа верзија нема значајни новитети, освен подобрувања на стабилноста и поправени грешки. Ќе мора да продолжиме да бидеме трпеливи и да ги оставиме програмерите и Apple да си ја завршат својата работа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.