Apple ја лансираше шестата јавна бета верзија на macOS Ventura

macOS-Ventura

Датумот на објавување на macOS Ventura се приближува, но има уште голем број прилагодувања што треба да се направат на оперативниот систем. За тоа служат бета. И за програмерите и за пошироката јавност. Точно е дека во принцип е наменет само за програмери, но во одреден момент, бета-те се достапни и за пошироката јавност. Впрочем, веќе долго време сме во таа фаза. Apple штотуку го објави шеста јавна бета верзија на macOS Ventura. Помалку е оставено.

Гласините укажуваат дека во октомври ќе има нов настан на Apple каде ќе ги претстави новите Mac и iPad. Но, пред сè, ќе ги објави новите оперативни системи. На тој ден ќе се видат и macOS Ventura и iPadOS 16 (не знаеме кога, се знае само месецот). macOS Ventura ветува многу и можноста да ги тестира неговите карактеристики пред некој друг секогаш привлекува внимание. Но, треба да пливате внимателно бидејќи зборуваме за софтвер во развој и затоа може да претрпи некаков вид на грешка. Затоа веруваме во тоа Оваа нова бета верзија треба да ја инсталирате само ако знаете што правите и пред се, не ја инсталирајте на главен компјутер. 

Оваа шеста верзија на macOS Ventura е постабилна од претходните и вклучува неколку нови функции, освен ако не се откриени досега. Подобрувања и поправени грешки, но на висината што сме, малку вести можат да не изненадат. Ако сакате да ја испробате бета верзијата без да бидете развивач, ова е вашата шанса. Јавните бета-тестери можат да го преземат ажурирањето на macOS 13 Ventura од делот за ажурирање на софтверот на апликацијата System Preferences откако ќе го инсталираат соодветниот профил од веб-страницата на бета софтверот на Apple. Но запомнете што беше кажано погоре.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.