Apple ја објавува седмата бета верзија на macOS Ventura

богатство

Официјалните програмери на Apple сега можат да преземаат нова бета верзија на Apple на нивните тест Mac компјутери. macOS Ventura. Седми откако Apple го објави првиот во јуни минатата година. И петнаесет дена по лансирањето на шестиот.

Така, гледаме дека Apple Park работи напорно, така што новиот софтвер за овогодинешните Mac компјутери е подготвен да излезе наскоро за сите корисници. Така, за неколку недели ќе можеме да го инсталираме за сите „обични“ корисници кои имаат Mac компатибилен со тринаесеттата верзија на macOS.

Apple објави денес за сите програмери седмата бета верзија на macOS Ventura. Значи, остануваат само неколку недели пред конечно да биде објавен софтверот за сите корисници. Нов macOS кој беше на тестирање од јуни, а денес го доби седмото ажурирање.

Програмерите регистрирани во програмата за тестирање на Apple може да ја преземат бета верзијата преку Центарот за програмери на Apple. Откако ќе се инсталира профилот на програмер, бета верзијата ќе биде достапна преку механизмот за ажурирање на софтверот на Преференци на системот, исто како и секое друго официјално ажурирање на macOS.

Како што правиме секогаш, ако имате можност да пристапите до овие бета, никогаш не го инсталирајте на вашиот главен компјутер кои секојдневно ги користите за работа или учење. Иако тие се доста стабилни бета верзии, секогаш постои ризик од појава на фатална грешка и губење на сите информации зачувани на вашиот Mac.

Програмерите кои се посветени на тестирање на нов софтвер во бета фаза, секогаш користат специфични Mac за да прават секакви тестови, па доколку се случи некаква „катастрофа“ не се ни најмалку загрижени. Ресетирајте ги фабричките поставки и стартувајте од почеток.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.