Apple ќе го ажурира списокот на застарени Macs следниот месец

Стариот Маки мини

Следниот месец, за неколку дена, момците од Купертино ажурирајте ја листата на модели на Mac кои застаруваат, меѓу кои има и неколку модели на MacBook Pro, MacBook Air и Mac Mini. Кога Apple става неколку уреди во вреќата на застарени Macs, тие престануваат да добиваат официјална поддршка преку компанијата, што нè принудува да бараме решение за проблемот преку трети лица, продавници за половна употреба или да започнеме да си бараме живот преку Интернет во потрага по Резервни Делови.

Следниот 31 декември, на почетокот на 15 година, 2011-инчниот MacBook Pro и 17-инчниот MacBook Pro со ист датум ќе станат гроздобер и застарен во исто време, додека моделот MacMini кој исто така ќе се најде на списокот ќе биде моделот на средината на 2009 година. разговор за MacBook Air, 13-инчниот модел од средината на 2009 година, исто така, ќе стане дел од списокот на застарени Macs.

Ако имате какви било прашања во врска со тоа дали вашиот Mac продолжува да добива официјална поддршка од Apple, компанијата со седиште во Купертино ни нуди на својата веб-страница, список со сите компјутери класифицирани според тоа дали се гроздобер и / или застарени. Theивотниот век што Apple им го дава на своите уреди е од 5 до 7 години, пред да престанете да нудите резервни делови во случај на дефект, па ако тој период поминал, ќе мора да отидете на други канали за да го решите.

Во Калифорнија и Турција Apple е принуден да ги класифицира овие уреди како гроздобер, бидејќи според законот тие се должни да продолжат да нудат поддршка уште две години, најмногу седум, наместо вообичаените пет што ги нуди ширум светот. Најновите модели што се најдоа на оваа листа беа iPhone 4, 2010-инчен MacBook Air кон крајот на 13 година, Time Capsule и AirPort Extreme од втората и третата генерација.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.