Apple TV + ги обезбедува правата на филмот Трагедија на Магбет со Дензел Вашингтон

Трагедија „Магбет“

Apple TV + ги презеде правата за следната Трагедија „Магбет“, првиот филм напишан и режиран од elоел Коен без неговиот брат и филмски партнер Итан Коен. Филмот Прво ќе биде објавен во киносалите ширум светот во текот на четвртиот квартал на 2021 година, пред да биде проектиран на глобално ниво на Apple TV +.

Според Deadline, филмот се смета за престижен проект и а кандидат за сезоната на награди. Во него играат Франсис Мекдорманд и Дензел Вашингтон, добитници на неколку Оскари, а самиот Коен има четири Оскари. Со таков список, многу малку работи можат да тргнат наопаку.

Мекдорманд ја игра Лејди Магбет, а Вашингтон го игра лорд Мекбет, во стилизирана верзија на драмата на Вилијам Шекспир. Филмот е снимен во црно-бело. Коен исто така се одлучи избегнувајте какво било снимање на отворено, претпочитајќи го она што тој го нарекува „нереалност“ на звучните сцени.

Остатокот од главната екипа е составен од Берти Карвел, Алекс Хасел, Кори Хокинс, Кетрин Хантер, Хари Мелинг и Брендан Глисон. Кинематограферот Бруно Делбонел, дизајнерите на костуми, Мери Зофрес и композиторот Картер Бурвел се стари познаници на Коен.

Овој договор станува интересен наслов за следната сезона што го вклучува филмот Кода, во режија на Сијан Хедер, кој победи 4 награди на фестивалот Санденс, вклучувајќи ги и Наградата за публика и Големата награда на жирито.

На КОДА, мора да додадеме Финч, во главната улога Том Хенкс, филм од научна фантастика од „Амблин ентертејмент“ во режија на Мигел Сапочник, се очекува премиерата на филмот на „Епл ТВ +“ кон крајот на оваа година.

Толку многу Кода како Финч и трагедијата на Магбет се 3 интересни обложувалници на Apple да бидат подобни за Оскарите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.