Apple TV 4k минува низ рацете на момците iFixit

Бидејќи новите уреди што Apple ги претстави на пазарот на 12 септември, доаѓаат на пазарот, момците од iFixit ги подложуваат на вообичаените тестови за да видат колкуЕдноставно или комплицирано е да го поправите уредот во случај на расипување или несреќа. Прво беше iPhone 8, следен од Apple Watch Series 3, сега дојде ред на Apple TV 4k, уред со кој можеме да уживаме во содржина во 4k квалитет и од iTunes и од Netflix, HBO и други, но не YouTube, поради фактот што Apple не нуди поддршка за кодекот што го користи Google во видеата на платформата достапна во 4k.

Процесорот пронајден во Apple TV 4k, A10X Истото е што можеме да го најдеме во втората генерација на iPad Pro, чип способен да репродуцира содржина во 4k HDR квалитет, но за да го стори тоа, потребна му е помош на тивок вентилатор што ја зафаќа целата ширина на уредот. Употребата на процесорот со содржина од 4k бара максимална моќност на процесорот веќе подолго време и Apple не сака да има проблеми со греењето во овој поглед.

Ако веќе сте го набавиле овој уред, сигурно сте ги виделе решетките достапни на дното од него, мрежи за кои воздухот се исфрла од ладење на процесорот A10X, процесор кој е придружен со 3 GB RAM меморија. Како и најновите модели на Apple TV, напојувањето се наоѓа во внатрешноста на уредот.

Што се однесува до забелешката што ја доби Apple TV 4k, момците на iFixit му дадоа 8 врз основа на фактот дека пластичното куќиште е расклопувано на многу едноставен начин, внатрешните компоненти се модуларни што овозможува да се заменат на едноставен начин, напојувањето е исто така модуларно и ни овозможува да го менуваме само приклучокот и дека завртките се стандардни. Негативната точка е дека повеќето компоненти се залемени на матичната плоча.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.