Apple TV се врати во Амазон

Епл ТВ 4К поврзан телевизор

По повеќе од две години пензија, момците од Амазон повторно го набројаа Apple TV меѓу производите на Apple што ги нуди на пазарот, иако во моментов нема залиха. Одлуката за повлекување на „Епл ТВ“ од гигантот за продажба на Интернет беше поврзана со не вклучувајте ја апликацијата Амазон Премиер видео на 3-та генерација Епл ТВ, додека доколку ги понуди апликациите HBO и Netflix. Како одминуваше времето, се чини дека и двете компании се приближуваа кон позициите, бидејќи со лансирањето на 4-та генерација на Apple TV, Apple не вклучи никаква апликација за емитување видео услуги природно, бидејќи за тоа започна со Посветен App Store за овој уред .

На последната конференција за програмери, Тим Кук го најави претстојното лансирање на апликацијата Amazon Prime Video за Apple TV, апликација што го виде одложено нејзиното лансирање се додека, според голем број гласини, оваа недела, недела во која Амазон ќе започне со емитување на натпреварот во НФЛ во четврток откако потроши 50 милиони долари одземајќи ги правата за радиодифузија на Твитер.

Само корисници на Amazon Prime Video може да имаат пристап до овие натпревари, и Амазон не сака да ја пропушти можноста да ја врати инвестицијата со корисниците на „Епл ТВ“, иако овој сет-топ бокс е оној што најмалку се продава на американскиот пазар, каде што крал е Року.

Apple TV не беше единствениот уред што беше извлечен од продавницата Амазон пред две години, бидејќи Chromecast на Google исто така стана недостапен, поради истите проблеми како и со Apple TV. Ова повлекување и овозможи на Амазон да го продаде Fire TV на поедноставен начин, сет-топ кутија за консумирање содржина преку стриминг, како што може да се направи од уредот Roku, Apple TV, Chromecast ...

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.