Според едно истражување, Apple Pay е најкористената платформа за плаќање меѓу тинејџерите

Apple Pay Мексико

Apple Pay, платежната платформа на Apple успеа да се искачи на број еден, барем во однос на платформата која најмногу ја сака и користи таканаречената „Z“ генерација. Мислам, тинејџери. имајќи предвид дека истражувањето е спроведено во САД и можеби нема да биде проширено во остатокот од светот, но знаеме дека овој начин на плаќање е широко користен поради неговата интеграција со уредите на Apple. Всушност, анкетата потврдува и многу други работи и употребата на iPhone го потврдува користењето на Apple Pay.

Истражувањето спроведено од Пајпер Сендлер на примерок од популација од 7.100 американски адолесценти, меѓу многу други работи, нагласува дека користењето на платформата Apple Pay е една од најкористените од овие корисници и во таа возрасна група. Ова главно се должи на фактот што, според податоците од истото истражување, 87% од анкетираните имаат iPhone. Истиот процент сакаат да го имаат. Ова значи дека широката употреба на овој терминал прави Apple Pay стана крунисан број еден. Дополнително, можноста за користење на Apple Watch, iPad или Mac за тие плаќања дури и преку Интернет е неверојатна предност.

Заслужен број еден над другите платформи како што се Venmo и PayPal. Иако оваа стигнува до број еден кога станува збор за плаќање на рати.

Оваа анкета е број 43 И тој не зборува само за Apple Pay. Има и други податоци кои треба да се земат предвид и Не би било лошо да го погледнете. Имајте на ум дека тинејџерите се тинејџери и во САД и во која било друга земја. Секако, контекстот многу влијае и тоа секако е забележливо. Јас не сум тинејџер, но многу користам Apple Pay. Всушност, речиси никогаш не користам готовина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.