Dropbox започнува со тестирање на својата апликација компатибилна со Apple силикон

Новата бета верзија на Dropbox ја прави повеќе како iCloud

Една од првичните апликации за зачувување и споделување податоци во облакот, конечно ги започнува своите тестови со Apple Silicon. На овој начин, иако и требаше време, не сака да биде една од ретките апликации што не се мајчин со новиот чип на Apple, која ако се биде добро, во 2022 година повеќе нема да постои Интел внатре во Apple Macs.  Тестирањето на мајчин верзија на вашата апликација за Mac веќе започна.

По критиките од клиентите и корисниците на Dropbox, конечно започнаа тестовите на мајчин верзија на апликацијата за Mac и со поддршка за Apple Silicon. Во октомври, официјалните одговори на коментарите на форумите на Dropbox сугерираа дека Dropbox не планира да додаде поддршка на Apple Silicon на својата апликација за Mac. Конечно, извршниот директор на компанијата рече дека Dropbox ќе ја прифати домашната поддршка на новите чипови на Apple, во првата половина на 2022 година. Се чини дека се почитуваат роковите. Имајќи предвид дека првата половина оди до јуни.

Ова значи дека ако работите одат добро, Rosetta 2 ќе биде укината дека кај поновите Mac компјутери, апликациите повремено работат побавно, со што малку се користат придобивките од перформансите и енергетската ефикасност на силиконот на Apple. Односно, тоа е како да имам Формула 1 и да ја возам сам наместо професионалец. Ако на тоа се додаде дека јавна тајна е дека Dropbox не е највоздржаната апликација на пазарот. Се критикува дека има потреба од многу меморија и ја „јаде“ батеријата.

Dropbox потврди дека започнал со тестирање на домашната апликација со мала група од корисничката база на Mac и дека планира да им понуди на сите корисници стартувајте ја бета верзијата на вашата апликација до крајот на јануари.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)