Excel кратенки за тастатура за работа со табели

Microsoft Excel

Microsoft Excel стана, по свои заслуги, најдобра компјутерска апликација за извршување операции од секаков вид, од едноставни суми до комплицирани поврзани операции, поминување низ мулти-поврзани ревизии, графикони од сите видови ... благодарение на широкиот број на Excel функции можеме дури и, креирајте програма за управување со нашата компанија со вистинско знаење.

Бројот на функции во Excel, како и во Word, е толку широк што понекогаш не сме свесни дека ги има со едноставна кратенка за тастатура, па можеме да ги користиме за да ја подобриме нашата интеракција со чаршафите што ги создаваме и го намалуваме времето што го поминуваме работејќи со нив. Ако сакате да ги знаете кратенките на тастатурата во Excel за да работите и со книги и со ќелии секој ден, ве поканувам да продолжите да читате.

Excel кратенки на тастатурата со листови

 • Поместување помеѓу ќелиите: Копче за табулаторот
 • Преместете се на почетокот на редот: Дома или Fn + Лева стрелка
 • Преместете се на почетокот на листот: Контрола + Дома или Контрола + Fn + Лева стрелка
 • Преместете се на последната користена ќелија на листот: Контрола + Крај или Контрола + Fn + Десна стрелка
 • Одете нагоре по еден екран: Страница нагоре или Fn + стрелка нагоре
 • Скролувајте надолу по екранот: Страница надолу или Fn + стрелка надолу
 • Движете се надесно на еден екран: Опција + Страна надолу или Fn + Опција + Стрелка надолу
 • Поместете го левиот еден екран: Опција + Страна надолу или Fn + Опција + Стрелка нагоре
 • Одете на следниот лист во книгата: Контрола + Страница надолу или Опција + Десна стрелка
 • Одете на претходниот лист во книгата: Контрола + Страна надолу или Опција + Лева стрелка
 • Покажи активна ќелија: Контрола + Избриши
 • Покажете го дијалогот Оди до: Контрола + G
 • Прикажете го дијалогот Најди: Контрола + F или Shift + F5

Во следните неколку дена, ќе објавам повеќе статии со нови кратенки на тастатурата во Excel за формули, работа со ќелии, нивно форматирање ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.