Excel кратенки за тастатура за форматирање на ќелиите и работа со формули

Microsoft Excel

Откако ќе се навикнете на кратенки на тастатурата, многу е тешко да се живее без нив. Благодарение на овие комбинации на копчиња, сè додека постои достапна кратенка за функцијата што обично ја користите, избегнуваме да гледаме подалеку од екранот, затоа на вашата продуктивност не влијае.

Пред неколку дена, објавив статија каде ви прикажав низа кратенки за работа со листови на Excel. Денес е ред на друга серија кратенки, овој пат, кратенки поврзани со форматирање на ќелиите и при креирање формули.

Excel кратенки за форматирање на ќелиите

 • Додадете или отстранете задебелени букви: Команда + Б
 • Додадете или отстранете курзив: Команда + I
 • Додадете или отстранете ја подвлеката: Команда + U
 • Додадете или отстранете го пробивот: Команда + Shift + X
 • Примени го форматот на валута: Контрола + Shift + E (евра)
 • Примени го процентот на формат: Контрола + Shift + Знак на процент (%)
 • Примени го форматот на датум (ден, месец, година): Контрола + Знак за број (#)
 • Примени го форматот на време (час и минута со AM или PM): Контрола + Shift + На симболот (@)
 • Вметнете хиперврска: Команда + K или Контрола + К
 • Вметнете прекин на линијата во ќелијата: Команда + Опција + Враќање или Контрола + Опција + Враќање
 • Вметнете специјални знаци: Control + Command + Spacebar
 • Порамнете го центарот: Команда + Е
 • Порамнете го лево: Команда + L
 • Прикажи дијалог за форматирање на ќелии: Команда + 1
 • Прикажете го прозорецот за менување на стилот на ќелија: Команда + Shift + L
 • Додадете граница на избраните ќелии: Команда + Опција + 0 (нула)
 • Отстрани граници на преглед: Команда + Опција + Цртичка (-)

Excel кратенки за работа со формули

 • Проширете ја или срушете ја лентата Формула: Контрола + Shift + U
 • Покажете го градителот на формулата: Shift + F3
 • Покажете градител на формули (откако ќе додадете име на функција): Контрола + А
 • Започнете формула: Еднаков знак (=)
 • Внесете формула како формула за низа: Команда + Shift + Враќање или Контрола + Shift + Враќање
 • Пресметајте го активниот лист: Офсет + F9
 • Вметнете ја формулата AutoSum: Command + Shift + T
 • Вметнете го тековниот датум: Контрола + точка-запирка (;)
 • Вметнете го тековното време: Команда + точка-запирка (;)
 • Откажете запис во ќелија или во лентата за формули: Копче за бегство

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.