Fantastical 2 е ажуриран за да биде компатибилен со OS X El Capitan со подобрувања во перформансите

Фантастичен 2-osx ел капитан-0

Добро познатата апликација за управување со календарот, Фантастичен 2, само ажурирано достигнувајќи ја верзијата 2.1 да донесе разни подобрувања и случајно да стане компатибилен со OS X El Capitan 10.11, што пак е ажурирање на Apple за OS X Yosemite 10.10 и што е предвидено да започне на 30 септември.

Втората верзија на Фантастика е дизајниран исклучиво за OS X Yosemite и El Capitan, вклучувајќи напредни карактеристики како што е многу поинтуитивен мотор за анализа, прозорец со целосна големина со ден, недела, месец и година), брз пристап преку мини прозорец, потсетници во iCloud, поддршка за различни временски зони и сега исто така ги искористува функционалноста на поделен екран за подобро управување со апликацијата кога имаме уште една активна на екранот.

Фантастичен 2-мак-календар-1

Интегрира фантастична верзија 2.1 следниве вести и подобрувања во споредба со претходната верзија:

 • Подобрена поддршка за OS X El Capitan
 • Поддршка за движење до одреден ден или недела во прегледите на Недела и Месец кога користите тастатура
 • Потсетниците сега се појавуваат во приказот Ден, недела и месец
 • Потсетниците сега можат да бидат организирани по список
 • Исечете, копирајте и залепете настани и потсетници
 • Додадено е претпочитање за меур за известување на иконата
 • Додадени се дополнителни опции за претпочитање на иконата во Лентата со мени
 • Преференциите за големината на текстот сега ја прилагодуваат големината на текстот во прегледите на ден, недела и месец
 • Додадени се дополнителни мали и огромни опции за големината на текстот
 • Сега можете да ги користите стрелките за да се движите низ прегледите на денот, неделата и месецот
 • Автоматското комплетирање на гостинот сега вклучува и други корисници на серверите CalDAV кои поддржуваат пребарување на корисници
 • Подобрено влечење и паѓање при влечење настани и потсетници до Пронаоѓачот
 • Користете го гестот за стискање и зумирање за да го промените бројот на часови во прегледите во текот на денот и неделата
 • Делот за цел ден во дневен преглед и во недела прикажува повеќе настани
 • Додадени се предупредувања за звучна порака за родендени
 • Повлечете и испуштајте URL-адреси или текст на деталите за настан или потсетник за промена на URL-то или белешката
 • Додадено е претпочитање за оневозможување одете до денес по додавање нови ставки
 • Подобрувања на перформансите при вчитување настани со голем број гости
 • Поправи проблем каде погрешен датум понекогаш може да се прикаже кога се отвори Фантастика
 • Поправи проблем каде датумите понекогаш може да се покажат променети во прегледите на Ден и недела
 • Поправи проблем каде не може да се отстранат предупредувањата од Google Calendar
 • Поправи проблем кога една единствена инстанца на периодична покана нема да се појави во списокот на покани што чекаат
 • Поправи проблем кога некои покани увезени од датотеки .ics не дозволија да одговорат
 • Различни поправки и подобрувања

Оваа најнова верзија на Fantastical можете да ја купите од App Store по цена од 39,99 евра.

Апликацијата повеќе не е достапна во App Store

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.