Firefox вклучува нови подобрувања во својот прелистувач за Mac

Војната за најбрзиот и најстабилниот прелистувач macOS одамна се навалува кон Chrome и Safari. Другите прелистувачи се обидуваат да му понудат на корисникот други карактеристики за да се разликуваат и привлекуваат клиенти со неинкорпорирани или помалку достапни одлики. Ова е случај со Firefox. Компанијата за лисици подготвува нова верзија што ќе ја видиме во ноември, позната под името на Квантна. Пред поаѓањето, тоа вклучува нови функции кои ни го олеснуваат навигацијата во одредени прилики, што ја олеснува нашата работа од ден на ден. 

Прво, таа вклучува функција што ви овозможува да извршите a слика од екранот директно од прелистувачот, без прибегнување кон екстензии или надворешни апликации. Функцијата се активира со притискање на копче. Откако ќе се активираме, одиме на интерфејс кој ни овозможува да избереме дел од документот што сакаме да го задржиме или да го прифатиме предлогот што го предлага апликацијата. Откако ќе бидат направени соодветните прилагодувања, ние само треба да ја зачуваме сликата или да генерираме URL за споделување на сликата или да ја задржиме за да ја преземеме сликата во иднина на Mac. Овие слики ќе бидат зачувани во папката на прелистувачот за период од 2 недели.

Друга извонредна карактеристика на новата верзија е можноста за сподели јазичиња. Откако кликнавме со два прста, можеме да ја избереме функцијата «испрати таб до ...» и да избереме друг уред со инсталиран Firefox. Можеме дури и да го испратиме на нашиот iPhone или iPad и да го отвориме веднаш штом ќе добиеме. Оваа функција може да се изврши обратно, односно од iOS уред до нашиот Mac.

Најновите вести имаат врска со можноста за пополнете формулари брзо и лесно, слично на одликата Safari. Се чини дека оваа одлика доаѓа прва во САД и наскоро ќе ја видиме во Европа. Совршен е за пополнување обрасци за административни процедури или регистрирање услуга или страница за купување. За неколку секунди комплетната форма е достапна. Откако ќе ги внесете информациите за контакт за прв пат и кликнете на зачувување, секој пат кога ќе треба да ги наведете адресата, телефонскиот број или друг параметар, Firefox ќе ги предложи зачуваните информации. Може да имате и зачувани повеќе адреси како што се: дом, работа и семеен дом.

Можете да ја преземете најновата верзија на прелистувачот во следново линк.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.