Foxconn повторно ја отвора својата индиска фабрика по „казната“ на Apple

Foxconn

Apple сака помалку да зависи од Кина, а малку по малку ги „советува“ своите добавувачи да отворат нови производствени погони во други земји, како Индија. Foxconn, еден од главните склопувачи на Apple, во соработка со индиската влада, отвори нови фабрики во таа земја, но имаше многу сериозни проблеми со здравствената состојба на своите работници.

Индиската влада вети дека ќе ги изгради и одржува студентските домови и мензите во кои се сместени илјадниците работници во фабриката Фокскон. Но, лошото здрави услови од овие засолништа, јавно осудени пред еден месец, го налутија Apple до тој степен што го принудија Foxconn да ја затвори фабриката додека не се реши проблемот. Се чини дека казната стапи на сила.

Foxconn веќе долго време го склопуваше iPhone 12 во Индија, а сега веќе правеше тестови за да го направи тоа и со најактуелните модели на iPhone 13. Но, Apple одлучи веднаш да го прекине производството во фабриката во таа земја поради здравствени проблеми пријавени од работниците од споменатата фабрика.

Минатиот месец агенцијата Ројтерс објавено А. репортажа каде што ги објасни нездравите услови во кои живеат работниците на Foxconn во Индија. Набиени во преполни бараки, хаос со расипана храна, а некои спијат на подот, во соби во кои има меѓу шест и триесет луѓе.

Речиси 300 работници биле во алкохолизирана состојба

На тие датуми, 259 работници претрпеле а интоксикација за храна која била расипана. Кога се појавија вестите, Apple брзо го принуди Foxconn да ја затвори фабриката додека не се решат сите овие непристојни услови на работниците во фабриката. Погон со 17.000 работници.

El влада од Индија, одговорна за изградба на станови за овие работници, веќе презеде акција по ова прашање и ќе изгради нови павилјони во студентските домови. Се проценува дека ќе бидат потребни два-три месеци за да може сите работници повторно да се вдомат во нови капацитети.

Засега, следната недела повторно ќе започне производството со нешто повеќе од стотина вработени. И сето тоа под надзорот од Apple, за да не се повтори ова.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.