Google го подобрува својот прелистувач за нашиот Mac

Google Chrome

Иако Apple има свој прелистувач создаден според сликата и сличноста на секој од уредите во кои е вклучен како основа, знаеме дека има и други опции на пазарот. Еден од нив е оној на Google и Chrome е еден од најкористените прелистувачи, особено ако се земат предвид неговите екстензии кои се секогаш корисни без разлика на оперативниот систем во кој се користат. Меѓутоа, ако зборуваме за macOS, треба да знаеме дека Chrome е прелистувач кој користи повеќе ресурси од Safari, но Google сака да го поправи тоа со подобрувања штотуку додадени. 

Google моментално ја тестира верзијата на Chrome 108 која вклучува неколку многу интересни нови функции. Тој сака да додаде и тестира два нови режими. Режими за заштеда на меморија и Заштеда на енергија за подобрување на перформансите на прелистувачот и продолжување на траењето на батеријата, соодветно.

Ако одиме во делот за конфигурација, наоѓаме ново мени наречено „Перформанс“ во страничната лента. Таму можеме да го најдеме патот Штедач на меморија дека тоа што ќе го направи ќе биде „ослободете ја меморијата на неактивни картички“. Ова се користи за да се направат активните веб-локации да имаат што е можно понепречено искуство, а за возврат другите апликации кои работат заземаат повеќе компјутерски ресурси.

Ако погледнеме внимателно, кога оваа функција е активна во лентата за адреси, десно, Chrome вклучува икона за брзо бирање. Во секое време ќе знаеме колку KB меморија се ослободени за други јазичиња. На овој начин, можно е да се достигне користете 30% помалку ресурси за меморија кога работи прелистувачот. Барем така вели Google. Google препорачува користење на Memory Saver за „да се одржуваат непречено активните јазичиња за видео и игри“.

Другиот режим, заштеда на енергија, е наменет да Намалете ја потрошувачката на енергија и продолжете го траењето на батеријата. Прелистувачот Chrome го прави ова со ограничување на активноста во заднина и брзината на снимање слики. Визуелните ефекти како што се анимации, непречено лизгање и стапки на слики на видео се исто така намалени. Ќе знаеме дека режимот се активира кога ќе видиме икона со лист десно. Може да се активира рачно или автоматизирано кога има помалку од 20% батерија на Mac или постојано кога не е вклучена во мрежата.

Ажурирањето постепено доаѓа на Mac и други оперативни системи. Трпение во случај да не дојде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.