Чиповите Intel Skylake и нивната можност да управуваат со три монитори со 4k резолуција на 60Hz

Intel skylake-монитори-0

Интел штотуку објави нови детали за својата генерација на Skylake процесори на IDF 2015 Сан Франциско, каде што инженерите на Интел сугерираат дека оваа шеста генерација на Основни процесори може да биде достапна за купување за околу две недели, поставувајќи ја сцената за можна најава за процесорите што ќе бидат поставени на Mac на саемот IFA Berlin, што ќе се одржи од септември 4 до 9.

Од друга страна овие Процесорите Skylake ќе имаат подобра графика интегриран како новиот Iris Pro ќе може да се справи до три монитори со 4K резолуција на 60 Hz, Ако ја споредиме со архитектурата Haswell (две претходни генерации), тоа би можело да се справи само со еден монитор 4K на 30Hz и Broadwell (претходната генерација) со еден 4K монитор, но со 60Hz освежување.

процесори-скајлејк-3

Skyе настапи и Скајлејк 4K видео обработка Преку хардвер и поддршка за најновите API, односно DirectX 12 и OpenCL и OpenGL 4.4 2 ќе бидат компатибилни со овој чип.

 

PC World, престижна публикација во светот на компјутерите, изјави:

Интел посвети дел од хардверот на овој чип директно за поддршка на 4K работни места за кодирање и декодирање. На пример, во демонстрација што ја прикажува репродукцијата на 4K RAW видео секвенца од камкордер на Canon, репродукцијата беше целосно непречена со помош на графичкиот чип Skylake, додека ако се користеше само процесорот, сликите и видеото се губеа. Флуентноста исчезна, сè беше неодложен

Skylake процесорите ќе обезбедат a 10% до 20% подобрување на перформансите на процесорот со индивидуални и повеќекратни апликации, исто така со помала потрошувачка на енергија и 30% побрзи од интегрираните графички чипови во сегашната генерација на Бродвел процесори.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Либертикарлитос dijo

    Здраво добро, дали мислите дека ќе биде додаден во следниот MacBook Pro? Кога се проценува ова? И какви подобрувања може да имате во однос на сегашното ..? Благодарам многу!