Ако вашиот Mac е бавен овде ви покажуваме како да го поправите

бавен Mac

Може да има многу причини зошто а Mac е многу бавен. Бавноста на оперативниот систем не е секогаш поврзана со неговата старост, бидејќи овој проблем можеме да го најдеме и кај многу понови компјутери.

Следно, ви прикажуваме целосен водич каде што ќе ви помогнеме да ги дијагностицирате најчестите проблеми кои можат да влијаат на перформансите на Mac и на тој начин да најдете ефикасно решение.

складирањето е полно

простор за складирање Mac

Една од главните причини зошто нашиот Mac може да биде побавен од нормалното е поради недостаток на складирање. целиот оперативен систем бара минимален простор достапни за употреба како виртуелна меморија кога RAM меморијата е ниска.

Ние секогаш мора да се погрижиме нашиот тим да има приближно 10% од вкупниот слободен простор за складирање. Користењето платформи за складирање за складирање датотеки што обично ги користиме е добра опција.

Исто така, копирајте ги на надворешен хард диск сите содржина што не ја користиме редовно како што се фотографии, видеа, филмови... или прикачете ги на платформа за складирање облак за да ги имате секогаш при рака.

Сите најкористени тековни платформи за складирање (iCloud, Dropbox, OneDrive, Google Drive...) Тие работат на барање.

Со други зборови, можеме да пристапиме до комплетната листа на достапни датотеки како да се зачувани во директориум на нашиот компјутер, но тие се преземаат само кога ќе ги отвориме или кога ќе ги преземеме рачно за да го имаме секогаш при рака.

Откако ќе завршиме со уредување на документ, автоматски се поставува назад во облакот, така што повеќе нема да зафаќа простор на нашиот хард диск.

ослободи простор за Mac систем

Член ослободете простор на вашиот Mac што ја објавивме пред неколку дена, ви прикажуваме а целосен водич со сите чекори што треба да ги следите за да добиете дополнителен простор за складирање на вашиот Mac.

Во тој водич ви покажуваме и како да го проверите и избришете просторот што го зафаќа системот, проблем што Apple сè уште не го решава со секоја нова верзија на macOS.

Премногу апликации се отворени

 

Ако не треба да користите апликација што ја имате отворена, единствената употреба да не ја затворите е да влијае на перформансите на нашата опрема.

Отворените апликации зафаќаат простор во RAM меморијата на уредот и со текот на времето, ако бројката е многу голема, тие можат да влијаат на перформансите на компјутерот, со што ќе ја направат побавна, па затоа е погодно да ги провериме кога компјутерот ни е бавен.

Најбрзиот метод за да видите колку апликации имате отворено е преку кратенката на тастатурата Опција + Команда + Esc. Оваа кратенка на тастатурата ќе отвори прозорец со сите отворени апликации на нашиот Mac.

За да затвориме некој од нив, само треба да го избереме и да кликнете на копчето Force exit. Оваа функција е исто така исклучително корисна кога апликацијата престанала да реагира и нема начин да ја користите повторно.

Рестартирајте го Mac

Затворете, рестартирајте го или суспендирајте го Mac со кратенка на тастатурата

Понекогаш наједноставното решение е и најапсурдното и овој случај не е исклучок. Рестартирањето на компјутерот, без оглед на оперативниот систем со кој се управува, во повеќето случаи решава проблем со перформансите, вклучително и ако нашиот компјутер работи побавно од нормално.

Ако сте еден од оние корисници кои имаат тенденција да го стават вашиот Mac во мирување наместо да го исклучуваат кога знаете дека нема да го користите неколку часа, треба да се обидете да го рестартирате компјутерот за да го исчистите кешот на апликацијата, затворете го отвореното програми и ослободи RAM меморија.

Ограничете го бројот на апликации што започнуваат со вашиот Mac

Ако на вашиот компјутер, покрај тоа што работи многу бавно, му треба вечно да се стартува, првото нешто што треба да размислите е да го проверите бројот на апликации што започнуваат со вашиот компјутер.

Кога инсталирате апликации како Spotify, Google Drive, Dropbox... тие се вклучени во почетокот на нашиот систем за да ги имаме секогаш при рака кога сакаме да ги користиме, особено во случај на апликации за складирање.

Не е така во Spotify, апликација која не треба да се вклучува со нашиот компјутер секогаш кога ќе ја стартуваме како и другите апликации што се отвораат, за секој случај, во одреден момент не се потребни.

За да го провериме и ограничиме бројот на апликации што се отвораат секогаш кога ќе го стартуваме компјутерот, мора да ги извршиме чекорите што ви ги прикажувам подолу:

  1. Се упативме кон Системски параметри.
  2. Во рамките на системските параметри, Кликнете на Корисници и групи.
  3. Следно, го избираме јазичетоÍставки од сесијата
  4. Конечно, со глувчето ја избираме апликацијата што сакаме да ја отстраниме од списокот со ставки за стартување и кликнуваме на знакот минус под списокот.

Ажурирајте до најновата достапна верзија на macOS

Монтереј 12.1

Друга причина зошто нашиот Mac можеби престанал да работи како на почетокот, ја наоѓаме во застарени верзии на macOS.

Ако вашиот уред е компатибилен со поновите верзии на macOS, треба да го ажурирате ако сакате да уживате во најновите функции. подобрувања во перформансите кои Apple ги вклучува покрај вообичаените безбедносни подобрувања и новите функции кои се вклучени.

Брзина на нашата интернет конекција

измери брзина на интернет

Ако проблемот со перформансите го наоѓаме само во апликација што работи преку Интернет или кога прелистуваме, треба да направите тест за брзина за да проверите дали бараме решенија за проблем што не е пронајден на нашиот уред.

Една од најдобрите веб-страници за мерење на брзината на нашата врска заедно со пинг е онаа што ни ја става на располагање Netflix (без разлика дали сме претплатници или не): Fast.com.

Што да направам за да го направам мојот Mac да оди побрзо

Префрлете се на SSD

смени мак хард диск

На Apple му требаа многу години да отстранете ги механичките хард дискови од сите Mac, па ако сте купиле Mac mini, Mac Pro или iMac пред 2021 година, голема е веројатноста дека користите таков хард диск наместо SSD. Ако е така, имате можност лесно да го промените сами без да одите преку техничкиот сервис на Apple.

SSD (Solid State Drive), достигне a многу поголеми брзини на пишување и читање отколку традиционалните хард дискови (HD), бидејќи тие не вклучуваат физички диск што се врти за читање и пишување информации.

За жал, политиката на Apple, за разлика од другите производители, поминува не дозволуваат корисниците да ги надградуваат своите понови компјутери бидејќи тие ги лемат и RAM-от и погонот за складирање на плочата.

Проширете ја RAM меморијата

проширете ја RAM меморијата

Колку повеќе, толку подобро. Ова совршено се однесува на која било компјутерска опрема. Но, исто како и со хард дискот, ако вашата опрема е модерна, сега можете да заборавите да го проширите, бидејќи е залемен на плочата.

Сепак, ако вашата опрема е стара, нема да имате никаков проблем да ја проширите количината на достапна RAM меморија, се додека таа не е залемена. Ако сакате да знаете дали можете да ја проширите меморијата на вашиот компјутер, можете да поминете низ следните врски.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.