MacBook Pro од средината на 2012 година веќе се смета за Vintage од Apple

MacBook Pro од средината на 2012 година е веќе Vintage

На сè и на сите нас доаѓа моментот во кој сме „прогласени“ за стари. Ми се случи првиот пат кога детето ми се јави господине, иако важно е како се чувствуваме внатре и што продолжуваме да функционираме. Од друга страна, кога станува збор за компјутерите, кога ќе ве прогласат за стар (подобро ако е Vintage) останува уште малку работа. Многу е веројатно дека ќе почнат да забораваат на вас, дека оперативните системи веќе не се за тој модел и дека деловите за поправка ќе почнат да се ретки. Тоа се случи со MacBook Pro од средината на 2012 година штотуку беше прогласен од Apple како Vintage.

Ќе биде дури 31 јануари кога и официјално ќе влезе на листата, но веќе најави дека тоа ќе го направи и дека ќе биде MacBook Pro од средината на 2012 година кој ќе ја зголеми листата на винтиџ уреди на Apple. Која беше листата на благодарност за сработеното, но сега може да се повлече. Дотичниот MacBook Pro беше оној со ЦД-то. О, господе, кога имавме ЦД-кула во нашата соба со различни теми и игри. Сега тоа ни изгледа застарено и архаично, но поминаа само 10 години.

Овој MacBook Pro беше објавен во јуни 2012 година. Како што рековме тоа беше последниот модел со вграден ЦД/ДВД и остана во продажба до октомври 2016 година. Тоа не тера да мислиме дека до тој датум ЦД-то беше речиси неопходно во нашите животи. Малку ми се врти кога размислувам за тоа. Всушност, додека ја пишувам оваа статија, гледам некои ЦД-а на полиците кои всушност повеќе ги немам или каде да ги пуштам. Со 13-инчен екран донесе многу радост на компанијата и на корисниците.

Бидејќи е датумот на неговата последна продажба во 2016 година, тој се смета за Vintage според правилата на Apple. Што го смета уредот како таков? со повеќе од пет години откако престана да се продава. Запомнете дека Vintage значи собирање во Apple, а колекцијата значи повеќе вредност. Го оставам таму.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)