MacBook Air M2 е веќе во продажба

MacBook Air

Од денес, петок, новото и долгоочекуваното Macbook Air M2. Сега можете да го резервирате онлајн, со испорака почнувајќи од петок следната недела, во најстандардните конфигурации.

Одлична вест без сомнение за сите оние корисници кои сакаат да имаат лаптоп на Apple со новиот процесор М2, а не сакаат да потрошат цело богатство за купување на MacBook Pro. Така, сигурно, ќе биде бестселер оваа година.

Од денес, Apple веќе поддржува наредби на вашиот сосема нов MacBook Air M2. Со најстандардни конфигурации, првите испораки ќе се вршат од следната Петок 15 јули. Доколку сакате малку понеобична конфигурација, ќе треба да почекате уште една недела за да уживате во новиот лаптоп со втората генерација на Apple ARM процесори.

Во својата најосновна конфигурација (со осум-јадрен графички процесор), новиот MacBook Air M2 има цена од 1.519 евра (1.404 евра доколку сте студент или професор). Ако сакате повеќе моќ, го имате и со 10-јадрен графички процесор, а неговата цена започнува од 1.869 евра.

Карактеристики на новиот MacBook Air M2

Го имате на располагање во четири различни бои: Medianoche, ѕвезда бела, Просторно сиво y Плата. Ако главната новина, освен што има нова полесна шасија, несомнено е монтажата на новиот Apple M2 процесор, досега виден само кај актуелниот MacBook Pro. Неговата моќност се зголемува во зависност од зададените задачи, но се пресметува меѓу 20 и 40% повеќе од истиот лаптоп со M1 процесор. Злосторство.

M2

Постојат две различни верзии, кои се разликуваат само во процесорот. Најевтиниот го имате со M2 со 8-јадрен процесор со 4 јадра за перформанси и 4 ефикасност и 8-јадрен графички процесор, и помоќна верзија, со M2 процесор со 8-јадрен процесор со 4 јадра за перформанси и 4 ефикасност и 10-јадрен графички процесор.

Неговата основна конфигурација носи 8 GB на унифицирана RAM меморија и 256 GB внатрешно складирање на SSD. Очигледно, можеме да го конфигурираме со опции од 16 или 24 GB RAM и 512 GB, 1 TB или 2 TB SSD меморија.

Сега екранот на новиот MacBook Air M2 е нешто поголем од оној на неговиот претходник: 13,6 инчи во споредба со 13,3 инчи од претходната. Панелот е LED со IPS технологија, природна резолуција од 2.560 на 1.664 со 224 пиксели на инч, компатибилен со една милијарда бои. Има максимална осветленост од 500 nits, широк спектар на бои (P3) и има технологија True Tone.

Има нов конектор за полнење MagSafe, а во зависност од моделот, има полнач од 30 или 35 W. И благодарение на поголемата енергетска ефикасност на M2, неговата автономија достигнува до 18 часа репродукција на видео и до 15 часа интернет прелистување преку Wi-Fi.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.