Microsoft лансира редизајнирана верзија на Skype, со функционалност меѓу уредите

„Мајкрософт“ многу сериозно го сфаќа пазарот на „Епл“. Пред неколку недели видовме како ја обнови верзијата Microsoft Outlook за Mac, обезбедувајќи шарен и многу лесен за употреба интерфејс, споделувајќи интерфејс со останатите уреди, и од Apple и од други платформи. До клиентот за пошта на Microsoft, вашата апликација за инстант пораки Skype се приклучува денес. Првиот впечаток е адаптација на верзијата iOS, прилагодена на нашиот macOS. Во месец јуни кога беше презентиран, голем акцент беше ставен на делот на социјалната мрежа, како значајна новина. Во принцип, функцијата „Избрана“ на Snapchat во моментов не е вметната во Mac.

Обновата на апликацијата за пораки вклучува нови теми за прилагодување, конфигурација на пораки за разговор и дел за споделување на датотеки во облакот. Се издвојува новиот дел за известувања, каде што на едноставен поглед, можеме да знаеме толку многу, изгубените пораки, реакции, споменувања или состаноци. Со кликнување на секоја од нив, пристапуваме до целосните информации.

Од друга страна, наоѓањето споделени документи, фотографии е многу полесно во оваа верзија благодарение на галерија на медиуми. Исто така е лесно да се пристапи до историјата на врските и сите видови датотеки.

Друг важен аспект е употреба на додатоци, со нив можеме да воведеме во секоја конверзија на GIF, програмирање на настани, испраќање пари и голем број датотеки, вклучувајќи, се разбира, фотографии и видеа.

Најголемиот дел социјална, е целосно вклучена во верзијата Mac. Во разговорите, можеме да реагираме со емотикони и да го промениме расположението или да испратиме порака до секој што започнува разговор со нас.

Според зборовите на развивачите, со оваа нова верзија, тие имаат намера да стекнат продуктивност во нашиот секојдневен живот и сите под призмата на интерфејс познат на сите корисници, без оглед на платформата што ја користат во секое време. Ако имате Skype на вашиот Mac, искористете ја можноста да го ажурирате. Ако не, можете да пристапите до нејзините празнење од страната на апликацијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.