Microsoft Outlook за mac започнува со „поедноставен“ редизајн, слично на апликацијата iOS

Добро познатото списание Работ ги откри деталите за новата опција Microsoft Outlook за Mac. Според зборовите на Мајкрософт, ова е визија поедноставен, многу блиску до верзијата iOS. Тоа се вклопува во интеграцијата што Мајкрософт ја спроведува со апликациите Office 365, каде форматот на апликациите се спојува, без оглед на платформата од која доаѓаат. Microsoft ја прави најдобрата верзија достапна за корисниците на Mac (барем највизуелно) бидејќи многу влијателни луѓе користат macOS и сакаат да го покажат својот интерфејс на Mac компјутерите.

Во оваа статија, ќе најдеме неколку слики од екранот за тоа што ќе биде Outlook за Mac. Се чини дека сè покажува дека ќе има целосно прилагодлива лента. Во него можеме да ги лоцираме најважните функции, оние до кои сакаме да пристапиме веднаш, во форма на директен пристап. Одиме до колоната лево. Прво на сите ќе го најдеме различни сметки: лична, работна, споредна сметка, итн. а на дното на класичен пристап: пошта, календар, контакти, потсетници и белешки. Симболите нè потсетуваат многу на оние што се гледаат во апликацијата iOS.

За да заклучите со интерфејсот, означете дека прима големи подобрувања во календарот. Сега управувањето со состаноците е помалку комплицирано, благодарение на подобрата визуелизација.

Но, промените не се случуваат само во првиот слој. Внатрешноста исто така добива промени. На пребарувањето ќе биде побрзо и пред се попрецизно. Покрај тоа, полето за пребарување добива пристапност, бидејќи сега се наоѓа во иста позиција како Пошта или Пронаоѓач на macOS, горе десно.

Негативниот дел е што засега ни останува желбата да го испробаме овој подобрен клиент за е-пошта, затоа што компанијата не даде детали за лансирањето. Приоритет на компанијата е сличноста на апликацијата помеѓу различните платформи и тие се нурнати во ова. Засега, корисниците на Mac ќе треба да се согласат на идните подобрувања, како што се елиминација на е-пошта, лизгање од лентата со пораки и функција за вметнување табели во е-пошта.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.