Safari 15.1 сега е достапен за macOS Big Sur и Catalina

сафари

Конечната верзија на Safari 15.1 сега е подготвен за корисниците на macOS Big Sur и macOS Catalina можат да го инсталираат на своите компјутери. Во овој случај, белешките од новата верзија само додаваат поправки на грешки и решенија за проблемите откриени во претходната верзија. Факт е дека оваа верзија на Safari исто така се враќа на дизајнот на претходните јазичиња во macOS Monterey и во овој случај тоа го прави и за оние на кои, како мене, им останува претходната верзија, macOS Catalina или macOS Big Sur.

Од последниот WWDC во 2021 година, компанијата од Купертино додаде многу промени во прелистувачот на Apple а еден од нив беа табовите во стилот на iOS. Изгледа дека ова не им успеа само на корисниците на macOS и соочени со постојани барања, тие конечно се вратија на претходниот дизајн. Сега се чини дека сè е како што сакаат повеќето корисници и во овој случај табовите се вратија како во претходните верзии на системот.

За да ја инсталирате најновата верзија на Safari на вашиот Mac, го отвораме Системски параметри и кликнете на опцијата Software Update. Во овој дел се појавува новата достапна верзија, подготвена за инсталирање. Запомнете дека е неопходно да се затвори Safari за да се изврши инсталацијата, затоа имајте го ова на ум кога сакаме да ажурираме. Откако ќе ја имаме ажурираната верзија на прелистувачот, треба да погледнеме во менито Safari> Preferences за да се вратиме на претходниот приказ на нив.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.