Skype е ажуриран и ни овозможува да ја менуваме позадината на нашите видео повици

Skype

Пандемијата што го уништува практично целиот свет е лакмусов тест за некои апликации и / или услуги. Додека „Мајкрософт“ и „Амазон“ пораснаа само откако во многу земји беше лансирана задолжителната / доброволна XNUMX, други компании тие го доживеале својот бизнис модел во опасност.

Зумот отсекогаш бил една од апликациите што најмногу ја користеле компаниите и владините институции за правење видео повици, но за време на пандемијата, таа стана една од најкористените алатки. Но, на полошо, бидејќи откако помина различни ревизии на приватност и безбедност е суспендиран.

Променете ја сликата во позадина на Skype

Мајкрософт сакаше да ги искористи безбедносните проблеми со зумирање и пред неколку недели го започна Запознајте се сега, систем за видео повици преку Skype и чие работење е дури и поедноставно од оној што го нуди Zoom, бидејќи за пристап до видео повик, само треба да кликнеме на врската без да бараме да се регистрираме на Skype, како и со зумирање.

Но, не само што лансираше многу слична и многу побезбедна услуга од онаа што ни ја нуди Зум, туку малку по малку, таа ги додава истите функции што можеме да ги најдеме во неговиот најдиректен ривал. Последната опција што ја додадовте во апликацијата е можноста за додадете прилагодена позадина на позадината на нашиот видео повик.

Иако е точно дека оваа функција е сè уште срање, корисниците на зум сигурно ќе ја ценат. Како и да е, и барем на лично ниво, претпочитам да ја користам функцијата што ни ја нуди Skype заматете ја позадината на нашата слика, функција што дава многу попрофесионален допир и што е достапна заедно со оваа нова функција.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.