Toshiba го продава својот оддел за мемориски чипови и Apple може да ги намали трошоците за производство

Toshiba продава поделба за меморија

Бевте месеци на преговори. Но Конзорциумот „Бејн Капитал“ ќе ја преземе поделбата на мемориски чипови на Тошиба. Вестерн дигитал првично се противеше бидејќи има удели во Тошиба и еден од нејзините конкуренти на пазарот, Хајникс, ќе имаше корист од оваа набавка. Сепак, работите се остварија и договор од 18.000 милиони долари (околу 15.000 милиони евра).

Конзорциумот Бејн Капитал е формиран, меѓу другите, од технолошки компании како што се ДЕЛ, Сигајт, Кингстон или Епл. И со ова движење, оние на Купертино ќе можат да ги намалат трошоците и да имаат поголема независност од трети страни. Исто така, внесете бизнис каде Самсунг е кралица на секторотКако и во бројот на екранот OLED, каде Кореецот е оној што ги снабдува екраните за новиот iPhone X. И факт е дека NAND спомените се многу важни за Apple, особено во областа на мобилноста; се клучни делови во производството на производи како што се iPhone или iPad.

Toshiba се грижи финансиски со месеци; Губеше многу пари во одделот за нуклеарна енергија во САД и последните резултати го потврдија очекуваното: објавуваше банкрот во својата нуклеарна поделба. Затоа, за да станете во живот и да можете да вратите пари, Toshiba одлучи да го стави на продажба својот оддел за мемориски чипови.

Иако имаше и други играчи во контроверзните конзорциуми, вклучително и Western Digital и Foxconn Technology, банките доверители извршија притисок врз Тошиба да постигне договор пред крајот на овој септември. Ако не, јапонската компанија коцкаше надвор од Токиската берза ако не поврати средства пред крајот на овој фискален квартал. По завршувањето на овие преговори, Toshiba ќе продолжи да одржува мал удел во рамките на поделбата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Каравантес Алехандро dijo

    Таму аха ... Така рекоа за iPhone 5C