Виндоус 10 може да вклучува функција како macOS Spotlight

Ажурирање на Кортана со опција за рефлектор

Ако постои една од функциите што најмногу го карактеризираат macOS во споредба со другите алтернативи, тоа е Центарот на вниманието. Оваа одлика, која е присутна во работниот систем на „Епл“, може пребарување апликации, документи, слики, па дури и правење конверзии на валути, мерни единици или извршување математички операции.

Од Мајкрософт ја знаат важноста на овие функции за корисникот: леснотијата на користење е плус секогаш да се зема предвид. И, ако со единствена функција покриеме различни потреби, тогаш подобро. Ако неодамна знаевме како Мајкрософт работеше на функција во вистински стил на AirDrop, сега е познато дека во следната надградба на Виндоус 10 корисниците би имале ново изненадување.

Функцијата во моментов е достапна само за членовите на програмата Windows Insider. И што би се развива Microsoft е функција за пребарување во најчистиот стил на рефлектор на macOS. Функцијата е скриена, како што предупредуваат од италијанскиот портал Агиорнамиенти Лумија, кои беа задолжени да ги соопштат намерите на Редмонд.

Функција на центарот на вниманието во Windows 10

Очигледно, ова би довело до нов начин за пребарување и употреба на Кортана (гласовен асистент на Мајкрософт). Како што споменавме, корисничкото искуство е многу важно денес. И сега, наместо полето за пребарување да се појави над лентата со задачи, ќе се отвори целосен прозорец со кој ќе може да се пребарува (преку глас или преку тастатурата) и резултатите ќе се појават во истиот прозорец. Тоа е, исто како што се случува во macOS и Spotlight.

Исто така, во истиот прозорец ќе има различни јазичиња каде да изберете во кој дел од Mac да пребарувате: Сите, веб, документи и поставки (сето ова можете да го проверите на сликите на екранот што ги прикачуваме во записот). Конечно, оваа нова функција ќе се повика со комбинација на копчиња "Win + S". На видеото можете да го видите овој Windows Spotlight кој работи со рамни перформанси. Како изгледа? Дали личи на функцијата на macOS?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.